Zencefilin Yararları

Zencefilin Yararları

Zencefilin yararları denilince ilk akla gelen mide rahatsızlıklarına iyi gelmesidir. Zerdeçal, kakule ve havlıcan ile aynı aileden gelen bu bitki, mide bulantısı ve mide rahatsızlıklarının yanında pek çok hastalıktan korunmak için de etkilidir. Besin değeri olarak da günlük demir, magnezyum, çinko, kalsiyum, C, E vitamini, protein ve karbonhidrat ihtiyacının bir kısmını karşılayan zencefil, alternatif tıp alanında sıklıkla kullanılan bir bitkidir.

Zencefilin Yararlı Olduğu Rahatsızlıklar ve Diğer Faydaları

Mide bulantısı: Özellikle hamilelikte sabahları meydana gelen mide bulantısının hafiflemesinde zencefil çayı çok etkilidir.

Boğaz ağrısı ve öksürük: 1 bardak kaynamış su, 3 dilim taze zencefil ile hazırlanıp 7-8 dakika demlenen zencefil içeceğine 1 çay kaşığı bal ve 1 çay kaşığı tarçın eklenerek içilir. Bu karışım hem boğaz ağrısı hem de öksürüğe iyi gelir.

Enerji: Kafein içermeyen kafein etkisi yaratan bitkilerden olan zencefil, kafeinli içeceklerin yarattığı enerjiyi sağlayarak vücudun çabuk yorulmasını önler.

Kilo kontrolü: Dengeli bir şekilde tüketilen zencefilin tokluk hissi ve enerji vermesi yönü ile kilo kontrolü sağladığı bilinir. Ancak fazla miktarda alınırsa bel ve basen bölgelerinde yağlanmaya da neden olabilir.

Bunların yanında araç tutması, yumurtalık kanseri tedavisi, kolon kanseri tedavisi, karaciğer sağlığı, ağız sağlığı, bağışıklık sistemi güçlendirmede ve kan dolaşımı hızlandırmada da zencefilden yararlanılır.

Zencefilin faydaları için tıklayınız


Daha Şık Görünmenin Yolları

Daha Şık Görünmenin Yolları

Modaya uygun giyinmenin yanı sıra, size yakışacak ve stilinize uyacak tasarımları ve kombinleri giymeniz oldukça önemlidir. › Yazının Devamı ..

Çalışan Kadınlar İçin Stil Önerileri

Çalışan Kadınlar İçin Stil Önerileri

Çalışan kadınların hemen hemen her gün yaşadıkları en büyük sorun, ne giyeceği problemidir. Çünkü kısa süre › Yazının Devamı ..

Stil

Nişan Gecesi İçin Saç Modelleri

Önerdiklerimiz