Zayıf Olmak mı? Fit Olmak mı?

Zayıf Olmak mı? Fit Olmak mı?

Zayıf olmak sağlıklı bir durum gibi görünse de zayıflık risklidir. Fit olmak ise daha zinde ve sağlıklı kiloya sahip kişilerdir. İnsanların zayıf olmak için uğraşmaları yerine fit olmaları için uğraşmaları daha sağlıklıdır.

Zayıf olan bireylerin yağ ve kas kütlesi düşüktür. Beden kitle indeksinin 18.5 altında olması zayıflığın göstergesidir. Fit bireyde ise yağ ve kas kütlesi normaldir. Fit olmak için nelere dikkat edilmelidir? Fit olmak için karbonhidrat ve şekerli yiyeceklerden uzak durmak gereklidir. Çünkü bu yiyecekler kan şekerinin oynamasına neden olur. Bu durum bireyin isteksiz ve bitkin olmasına sebep olur. Fazla yağ tüketilmesi de sağlık açısından önemlidir. Yağı ne fazla ne de az tüketmek gereklidir. Vücudun ihtiyacı kadar alınmalı ve vücut dengelenmelidir. Proteinin ise fazla alımı vücutta yağ olarak depolanır. Protein karbonhidrat kadar enerji verir. Bu nedenle vücudun ihtiyacı kadar protein almak dokunun yapımı ve onarımı için gereklidir.

Zayıf bireyler, vücudun ihtiyacı olan beslenmeyi yeterli düzeyde yapmamaktadırlar. Bu nedenle zayıf bireylerde  çeşitli hastalıklara rastlamak mümkündür. Zayıflık aşırıya kaçtığında obezite gibi ölüm riskine neden olur.

Günümüzde zayıf olmak sağlıklı bir durum gibi algılanmaktadır. Ancak fit olmak sağlıklı bir durumdur. Çünkü fit olan insan düzenli spor yapan ve dengeli beslenen insandır. Fit olan bireyler bu şekilde yaşamını sürdürdükleri için sağlıklıdır. Yaşamları boyunca daha rahat bir hayat sürerler.


Daha Şık Görünmenin Yolları

Daha Şık Görünmenin Yolları

Modaya uygun giyinmenin yanı sıra, size yakışacak ve stilinize uyacak tasarımları ve kombinleri giymeniz oldukça önemlidir. › Yazının Devamı ..

Çalışan Kadınlar İçin Stil Önerileri

Çalışan Kadınlar İçin Stil Önerileri

Çalışan kadınların hemen hemen her gün yaşadıkları en büyük sorun, ne giyeceği problemidir. Çünkü kısa süre › Yazının Devamı ..

Stil

Nişan Gecesi İçin Saç Modelleri

Önerdiklerimiz