Tırnak Kırılması Nedenleri

Tırnak Kırılması Nedenleri

Tırnaklar, cisimleri daha iyi kavramak ve parmakları dış etkenlerden korumak için önemlidir. Bu nedenle bakımlarına ve sağlıklarına dikkat etmek gerekir. Zaman zaman farklı nedenler ile yaşanan tırnak kırılması, kişinin zor anlar yaşamasına neden olabilir. Tırnak kırılmasını önlemek için ilk olarak tırnak kırılmasının nedenlerinin bilinmesi ve bu konuda önlem alınması gerekir.

Tırnaklar farklı çok sayıda neden ile kırılabilir. Genel olarak ​tırnak kırılması nedenleri ​şu şekilde sıralabilir.

Kuru cilt: Kuru bir cilt ellerde çatlamaya, pul pul dökülmeye neden olabileceği gibi tırnaklarda da kırılmalara neden olabilir. Bunun için özel bakım kremleri ile günde 2-3 kere ellerin ve tırnakların bakımlarının yapılması gerekir.

Demir eksikliği: İçe doğru çukurlaşmış ve kırılan tırnaklar demir eksikliği belirtisi olabilir. Bu durumda demir takviyeli vitamin kullanımı gerekir.

Sürekli kullanmak: Gün içinde sürekli klavye başında olmak ya da ellerin sık sık kullanıldığı ağır işler tırnak kırılmasına neden olabilir. Bu durumda tırnakların düzenli olarak kısa kesilmesi gerekir.

Oje kullanımı: Ojelerin içinde yer alan kimyasal bazı maddeler tırnakların güçsüzleşmesi ve kırılmasına neden olabilir. Sürekli kullanılan ojeler ayrıca tırnağın nefes almasını da engeller ve böylece kırılma meydana gelir.

Aseton: Yine tırnak bakımı ve güzelliği için kullanılan bir malzeme olan aseton da tırnakların zarar görmesine neden olabilir.

Hastalıklar: Tırnak mantarı ya da farklı cilt sorunları tırnakların kırılmasına neden olabilir.

Kalsiyum yetersizliği: Kemik ve dişlerin güçlenmesi için gerekli olan kalsiyum tırnakların da güçlenmesinde etkilidir. Kalsiyum yetersizliği durumunda tırnaklarda kırılma meydana gelebilir.

Diğer nedenler: Tırnak yeme alışkanlığı, aşırı manikür, çok soğuk ya da çok sıcak hava, yaşlanma gibi nedenlerle de tırnaklarda kırılma sorunu yaşanabilir.


Daha Şık Görünmenin Yolları

Daha Şık Görünmenin Yolları

Modaya uygun giyinmenin yanı sıra, size yakışacak ve stilinize uyacak tasarımları ve kombinleri giymeniz oldukça önemlidir. › Yazının Devamı ..

Çalışan Kadınlar İçin Stil Önerileri

Çalışan Kadınlar İçin Stil Önerileri

Çalışan kadınların hemen hemen her gün yaşadıkları en büyük sorun, ne giyeceği problemidir. Çünkü kısa süre › Yazının Devamı ..

Stil

Nişan Gecesi İçin Saç Modelleri

Önerdiklerimiz