Susam Yağının Faydaları

Susam Yağının Faydaları

Susam tohumlarından elde edilen susam yağı, etkileri az bilinen bitkisel yağlardan biridir. Bilimsel adı sesamum indicum’dur. Susam bitkisi en çok Afrika ve Hindistan’da yetiştirilir. Susam yağı, üretilmesi kolay olduğu için diğer bitkisel yağlara oranla daha ucuzdur.

Susam yağı özellikle saç ve cilt problemlerine iyi gelir. Çocuklarda kullanılırsa kemik gelişimini destekler ve kemiklerin güçlü ve sağlıklı büyümesine yardımcı olur. Susam yağı ayrıca kan basıncını düşürür, kalbi korur, anksiyete ve depresyon hastalılıklarının belirtilerini hafifletir. Diş hastalıklarını iyileştirir, sindirim sistemini güçlendirir, kansere karşı korur.

Susam yağı, yiyeceklere damlatılarak kullanılır.

Saçları güçlendirir.

Geleneksel tıpta saçları güçlendirmek için kullanılan susam yağı, saçların dökülmesini önler ve boyanmış saçlara doğal rengini geri verir. Antibakteriyel bir yağ olduğu için saç derisindeki mikropları öldürür.

Cilt dokusunu iyileştirir.

Susam yağı, ciltte bulunan en önemli mineral olan çinko açısından zengin bir yağdır.  Cilde esneklik verir, yaşlanma belirtilerini giderir. Cildin üzerinde zararlı bakterilere karşı bir güvenlik katmanı oluşturarak cildi korur ve aynı zamanda besler. Özellikle cilt mantarlarının tedavisinde kullanılır.

Kalbi korur.

Bütün bitkisel yağlar gibi susam yağı da faydalı yağ asitleri açısından zengindir. Susam yağı, sesamol ve sesamin adı verilen kimyasal bileşenler içerir. Bu bileşenler kalp ve damar sağlığını güçlendirerek kolesterol seviyelerini dengeler. Ayda 3 kez düzenli olarak tüketilirse kalp krizini ve felci önemli ölçüde önler.

Kemikleri güçlendirir.

Çocukların kemik gelişimlerini destekleyen susam yağı, yaşlılarda kemik erimesini önler. Kemik erimesi olan hastalarda kemikleri güçlendirerek hastalığı yavaşlatır.

Diş hastalıklarını iyileştirir.

Diş hekimleri tarafından tavsiye edilen bu yağ, ağızdaki zararlı bakterileri yok eder. Dişleri beyazlatır, diş tartarlarını giderir.


Daha Şık Görünmenin Yolları

Daha Şık Görünmenin Yolları

Modaya uygun giyinmenin yanı sıra, size yakışacak ve stilinize uyacak tasarımları ve kombinleri giymeniz oldukça önemlidir. › Yazının Devamı ..

Çalışan Kadınlar İçin Stil Önerileri

Çalışan Kadınlar İçin Stil Önerileri

Çalışan kadınların hemen hemen her gün yaşadıkları en büyük sorun, ne giyeceği problemidir. Çünkü kısa süre › Yazının Devamı ..

Stil

Nişan Gecesi İçin Saç Modelleri

Önerdiklerimiz