Sağlıklı Bir Cilt İçin Nasıl Beslenmeli?

Sağlıklı Bir Cilt İçin Nasıl Beslenmeli?

Sağlıklı cilt herkesin hayalidir ve bu amaçla hem zaman hem de paralar harcanabilmektedir. Cildimiz; vücudumuzla ilgili pek çok olumlu ya da olumsuz oluşumların, eksikliklerin ya da fazlalıkların sinyallerini veren yegâne organımızdır, en güzel ve en kaliteli giysimizdir. Dünyanın en pahalı kumaşını bile satın almak mümkündür ama ikinci bir cildi satın almak mümkün olmamaktadır. Bu yüzden cildimize yansıyanlara önem vermek ve olumsuz her durumun önüne geçmek bizim kendimizle ilgili en önemli görevlerimizdendir. Cilde direkt uygulananlar genellikle geçici çözümler olmaktadır. Kaleyi içten fethetmek ve doğru beslenmek önemlidir.

Bol Su Tüketimi

Günlük yaklaşık 2-3 litre arasında su tüketimi; hem vücut içindeki serbest radikallerle savaşmada, hem sindirim sistemini ve metabolizmayı düzenlemede, hem de vücudun nem dengesini sağlamada vazgeçilmez bir alışkanlıktır. Sağlıklı cilt için bol su tüketimi şarttır.

Kolajen İçeren Besin Maddeleri

Kolajen, vücut dokularını birbirine sıkı sıkıya bağlayan bir proteindir. İç organlarda olduğu gibi cildin de dokularını birbirine bağlar, sıkılaştırır. Kırışıklıkları geciktirmede ve cildi parlatmada kolajen içerikli gıdalar çok önemli rol üstlenmektedir. Balık, yumurta, omega 3 kaynağı tohumlar, narenciye, kırmızı-yeşil-turuncu renkli sebzeler, böğürtlengiller, sarımsak ve ananas bol kolajen içerikli besin kaynaklarındandır.

Zeytinyağı

Hem yararlı kolesterol seviyesini arttırarak kanser oluşumlarından koruyan hem de A ve E vitaminleri ile cilde destek sağlayan zeytinyağı sağlıklı cilt için vazgeçilmez unsurlar arasında yer almaktadır.

Doğru beslenme cilde görünür derecede fayda sağlayacaktır ancak cilde sadece besinler değil alışkanlıklar da etki etmektedir. Alkol, sigara gibi kötü alışkanlıklara devam edildiği sürece sadece doğru beslenme ile bir sonuç almak mümkün olmamaktadır.


Daha Şık Görünmenin Yolları

Daha Şık Görünmenin Yolları

Modaya uygun giyinmenin yanı sıra, size yakışacak ve stilinize uyacak tasarımları ve kombinleri giymeniz oldukça önemlidir. › Yazının Devamı ..

Çalışan Kadınlar İçin Stil Önerileri

Çalışan Kadınlar İçin Stil Önerileri

Çalışan kadınların hemen hemen her gün yaşadıkları en büyük sorun, ne giyeceği problemidir. Çünkü kısa süre › Yazının Devamı ..

Stil

Nişan Gecesi İçin Saç Modelleri

Önerdiklerimiz