Safranın Faydaları ve Evde Safran Çayı Yapımı

Safranın Faydaları ve Evde Safran Çayı Yapımı

Otsu ve soğanlı, çık yılık bir bitki olan safranın anavatanı Güneybatı Asya’ dır. Ülkemizde Safranbolu ilçemizi  akla getiren ve bu şirin ilçemizde geniş yetişme alanı buluna bir bitkidir. Aynı zamanda safran, çok yaygın yetişme alanlarının olmaması ve safran bitkisinden çok az toz elde edilmesi nedeniyle pahalı dolayısıyla  da değerli bir baharattır. Sarımtırak rengi ile tanınan baharatı yemeklere ayrı bir lezzet katan safran, bileşiğinde lipidlerin yanısıra protein ve pektin de yer alan kısır bir bitkidir.

Safranın Yararları nelerdir? Safran ne işe yarar?

Psikolojik Rahatlama Sağlar
Safranın ilk akla gelen yararı, sakinleştirici ve yatıştırıcı etkisidir. Bu etkisi sebebiyle iyi bir uyku ilacı olarak da bilinir. Gerilim tipi uykusuzluklara karşı doğal bir çözümdür.

Öksürük Sökücüdür
Safran bitkisi, alerjik kökenli öksürüklerin tedavisinde etkili olmaktadır. Öksürük için safran çayı tüketilebilir.

Göz Sağlığını Korur
Safran bitkisinin göz sağlığını koruduğu ve retina hasarında alternatif tedavi yöntemi olarak kullanılabileceği bilinmektedir.

Safran Çayı Nasıl Yapılır?
Safranın çay  olarak tüketilmesi isteniyorsa, 5 ile 10 adet arasında kurutulmuş safranı, demlikte bir büyük kupa su ve küçük bir parça tarçın ile bir taşım kaynatın.  Daha sonra tarçını çıkartarak, kupaya aldığınız çayın ağzını kapatıp  5-10 dakika demlendirin.  Safran çayını süzerek tüketin. Çayı şekersiz kullanmanız önerilir.


Daha Şık Görünmenin Yolları

Daha Şık Görünmenin Yolları

Modaya uygun giyinmenin yanı sıra, size yakışacak ve stilinize uyacak tasarımları ve kombinleri giymeniz oldukça önemlidir. › Yazının Devamı ..

Çalışan Kadınlar İçin Stil Önerileri

Çalışan Kadınlar İçin Stil Önerileri

Çalışan kadınların hemen hemen her gün yaşadıkları en büyük sorun, ne giyeceği problemidir. Çünkü kısa süre › Yazının Devamı ..

Stil

Nişan Gecesi İçin Saç Modelleri

Önerdiklerimiz