Saçlarınız Dökülmesin

Saçlarınız Dökülmesin

Yapılan araştırmalara göre hem kadınların hem de erkeklerin dış görünüş algılarıyla saç arasında büyük bir alaka buldukları görülmektedir. Hem kadınlar hem de erkekler için dış görünüşün estetikliğinde saçlar büyük bir pay sahibi.

Saç dökülmesi ile kaybedilen saçlar kişiyi psikolojik olarak olumsuz etkileyebilmektedir. Kişinin kendisini algılamasında olumsuzluklara neden olur. Bu nedenle saç dökülmesi, ihmal edilmemesi gereken önemli bir sorundur.

Saç Dökülmesinin Nedenleri

Saç dökülmesi birçok farklı sebepten ötürü dökülebilir. Bazı saç dökülmeleri dönemsel olabilirken bazı saç dökülmeleri süreklilik göstermektedir. Peki saç neden dökülür?

Beslenme Yetersizlikleri

Düzenli bir beslenme gerçekleşmediği zaman saçlar büyümek ve sağlıklı kalabilmek için ihtiyaçları olan vitamin ve minarelleri edinemez. Yeterli beslenme gerçekleşmediğinde saçlar da dökülür.

Hormonlardaki Dengesizlik

Kadınların 30 yaşından sonra hormonlarında belirgin dengesizlikler meydana gelebilmektedir. Aynı zamanda Troit bezlerindeki sorunlar, hamilelik, menopoz gibi hormonsal değişikliklere neden olan durumlar da saç dökülmesini tetiklemektedir.

Stres

Yoğun stresli ortamlarda çalışan ve yaşayan insanlarda strese bağlı saç dökülmeleri görülebilmektedir. Bu tip saç dökülmelerinde, stresli ortamdan uzaklaşıldığında saç dökülmesinin azalması beklenir.

Saçlarda Görülen Hastalıklar

Saçlarda görülen bazı rahatsızlıklar da saç dökülmelerine neden olabilmektedir. Saçkıran, saçtaki sedef, seboreik dermatit, kıl kökü iktihabı gibi rahatsızlıklar saç dökülmesine sebep olabilmektedir. Saç dökülmesi gözünüzü korkutmamalı.

Yaşlanma

Vücutla beraber saç kökleri de yaşlanır. Bu da gücünü kaybetmesi anlamına gelmektedir. Bundan dolayı yaşlandıkça saçların dökülmesi yoğunlaşmaktadır.

Kalıtım

Kalıtıma bağlı olarak saçların erken dökülmesi, dökülme hızı ve dökülme oranında artışlar görülebilmektedir.

Saç Dökülmesinin Tedavisi

Saç dökülmesi, kişinin psikolojisini ve benlik algısını olumsuz etkiliyorsa özellikle tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Öncelikli olarak beslenmenize dikkat ederek, stresten uzak durarak, dökülmeye sebep olan hastalıklarınız varsa tedavi olarak saç dökülmesini yavaşlatabilirsiniz. Dökülme hala devam ediyorsa saç gürleştirme için çeşitli yollar denenebilir.

Saç Ekimi

Teknolojik imkanlarla birlikte saç ekim teknikleri de gelişmiştir. Artık çok daha iyi sonuçlar alınabilmektedir. Kişi dilerse bu yöntemi uygulayabilir. Ancak bu yöntemi uygulamak için saçlı bölgenin tamamen dökülmesi gerekmektedir. Aksi halde saç ekiminden sonra diğer bölgelerde dökülme görülürse hoş olmayan bir görüntü meydana gelecektir.

İlaç Tedavisi

Çeşitli ilaçlarla tedaviler de diğer bir seçenektir. Minoxidil ve finasteride günümüzde en yaygın olarak kullanılan etkin maddelerdir. Saç köklerinde kıllanmayı arttırdığı bilinmektedir.

Kaynak: https://sacportali.com


Daha Şık Görünmenin Yolları

Daha Şık Görünmenin Yolları

Modaya uygun giyinmenin yanı sıra, size yakışacak ve stilinize uyacak tasarımları ve kombinleri giymeniz oldukça önemlidir. › Yazının Devamı ..

Çalışan Kadınlar İçin Stil Önerileri

Çalışan Kadınlar İçin Stil Önerileri

Çalışan kadınların hemen hemen her gün yaşadıkları en büyük sorun, ne giyeceği problemidir. Çünkü kısa süre › Yazının Devamı ..

Stil

Nişan Gecesi İçin Saç Modelleri

Önerdiklerimiz