Saç Dökülmelerinde Stresin Etkisi

Saç Dökülmelerinde Stresin Etkisi

Stres her hastalıkta olduğu gibi saç dökülmesi sorunlarında da baş etkendir. Saç dökülmesi görülen bireylerde yoğun stres hali görülmektedir. Aynı zamanda başka nedenlere bağlı saç dökülmelerinin artmasına neden olabilmektedir. Stres kaynaklı saç dökülmelerigenellikle tıp dilinde alopesi olarak adlandırılan halk arasında isesaçkıran olarak adlandırılan rahatsızlıkla karşımıza çıkar. Alopesi genellikle yaşanılan stresli süreç sonrası saçın belli bir kıskında ya da genelinde görülen hızlı seyreden bir saç dökülme şeklidir.

Her Saç Dökülmesi Strese Bağlanmamalıdır

Saçlarınızın gerçekten ciddi anlamda dökülüp dökülmediğini test ettikten sonra bir cilt doktoruna başvurmanız gerekmektedir. Doktor kontrolünde yapılan araştırmalar sonucu eğer vücutta madde eksikliği varsa saç dökülmesine neden olabilir. Öncelikle bu madde eksikliklerinin giderilmesi gerekmektedir. Ardından saç dökülmesi hala devam ediyorsa yaşam koşulları gözden geçirilmelidir ve strese bağlı olup olmadığı tespit edilmelidir. Strese bağlı dökülmelerde ilk olarak bir uzman tarafından yardım alınmalıdır ve stres öğesi ortadan kaldırılmalıdır.

Strese Bağlı Saç Dökülmelerindeki Nedenler

Bu tip saç dökülmelerine sadece üzüntü duygusuna bağlamak son derece yanlıştır. Örneğin yoğun heyecan, ani sevinç duyguları da saç dökülmelerine neden olabilmektedir. Strese bağlı dökülmelerde saçlar dökülür ancak köklerine zarar gelmez. Yani herhangi bir tedavi süreci başlatılmasa da yeni saçlar 2 yıl içerisinde yerini bulur. Eğer stres köklere hazar verdiyse saç çıkmaz.


Daha Şık Görünmenin Yolları

Daha Şık Görünmenin Yolları

Modaya uygun giyinmenin yanı sıra, size yakışacak ve stilinize uyacak tasarımları ve kombinleri giymeniz oldukça önemlidir. › Yazının Devamı ..

Çalışan Kadınlar İçin Stil Önerileri

Çalışan Kadınlar İçin Stil Önerileri

Çalışan kadınların hemen hemen her gün yaşadıkları en büyük sorun, ne giyeceği problemidir. Çünkü kısa süre › Yazının Devamı ..

Stil

Nişan Gecesi İçin Saç Modelleri

Önerdiklerimiz