Mevsim Geçişlerinde İçilecek Bitki Çayları

Mevsim Geçişlerinde İçilecek Bitki Çayları

Mevsim geçişleri birçok insanın en çok hasta olduğu dönemdir. Özellikle kış mevsimine girerken grip, soğuk algınlığı ve burun tıkanıklığı gibi rahatsızlıklarda artış görülmeye başlanıyor. Böyle dönemlerde sağlık beslenme ve uyku düzeninin yanı sıra dikkat edeceğimiz bir husus da bitki çayları tüketmektir. Bitki çaylarının birçok doğal faydası bulunmakta olup, bazı hastalıkların belirtilerini hafifletir bazılarını ise tamamen iyileştirebilir. Şimdi bu doğal bitki çaylarını birlikte inceleyelim:

Karahindiba
Vücutta ki toksinleri atarak bağışıklık sistemini güçlendiren karahindiba çayı, bronşite iyi gelmektedir. Ayrıca ağız yaralarının oluşumunu engellediği ve iyileştirici etki gösterdiği de bilinmektedir.

Ihlamur
Vücudun direncini arttıran Ihlamur, ateşin yükselmesi durumunda düşürülmesini de sağlar. Ayrıca kışın oluşan boğaz ağrılarına ve migrene de iyi gelmektedir.

Nane Limon
Öksürüğü azalttığı bilinen nane-limon karışımı, boğazın yumuşamasını sağlar. Vücudun ısınmasını sağlayarak terletir ve soğuk algınlıklarının hızla atlatılmasını yardımcı olur. Ayrıca nanenin burun tıkanıklığını açıcı etkisi de vardır.

Kuşburnu
İçeriğinde barındırdığı C vitamini ile bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı koruyucu bir etki sağlar.

Adaçayı
Boğaz ağrılarına ve iltihaplanmalarına iyi geldiği bilinen Adaçayı grip ve soğuk algınlığı rahatsızlıklarında oldukça faydalıdır. İçilmesi ya da gargara yapılması boğaz rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.

Zencefil
Sindirime iyi gelir. Limon ile kaynatarak içilirse soğuk algınlığına iyileştirici etki gösterir. Vücudun direncini arttırır.

Rezene
Bağışıklık sistemini güçlendirmesinin yanı sıra sindirimi kolaylaştırır. Rezene çayının diş ağrılarına da iyi deldiği bilinmektedir. .

Papatya
Papatya çayı, öksürüğü azaltıcı ve ateş düşürücü etkisi işe soğuk algınlığının rahat atlatılmasına yardımcı olur.


Çalışan Kadınlar İçin Stil Önerileri

Çalışan Kadınlar İçin Stil Önerileri

Çalışan kadınların hemen hemen her gün yaşadıkları en büyük sorun, ne giyeceği problemidir. Çünkü kısa süre › Yazının Devamı ..

Şık Görünmenin Yolları

Şık Görünmenin Yolları

Şıklıkta biraz dikkatle her zaman şık görünebilirsiniz. Şık bir duruş kendine güvenin her ortamda dikkatleri üzerinize › Yazının Devamı ..

Stil

Nişan Gecesi İçin Saç Modelleri

Önerdiklerimiz