Mate Çayının Faydaları Nelerdir?

Mate Çayının Faydaları Nelerdir?

Mate çayı, Güney Afrika’da bulunan ve küçük bir ağaç olan “Yerba Mate” nin yapraklarından elde edilen bir çay türüdür. Mate çayının içerisinde kafein ve teobromin gibi önemli uyarıcılar bulunduğu için, son yıllarda yorgunluğa karşı da kullanılmaya başlanmıştır. Aynı zamanda Mate çayının kilo vermeye de etkisi olduğundan, yeşil çaya rakip olarak da gösterilmektedir.

Mate çayı aynı zamanda depresyon tedavisinde de kullanılmaktadır. Kişilerde kaygıyı azaltma özelliği vardır. En önemli faydalarından biri de Mate çayının bağışıklık sistemini güçlendirdiği özelliğidir. Mate çayı, sindirim sistemini düzenlediği gibi, kabızlığı giderir. Bu yüzden kilo vermek isteyenlerin tercihleri arasındadır. Ancak, hamilelerin ve annelerin Mate çayını kullanması önerilmez. Mate yaprakları içerisinde birçok vitamin bulunmaktadır. Kalsiyum, magnezyum, demir ve potasyum da Mate yaprakları içerisinde yer alan önemli minerallerdir. Aynı zamanda, Mate çayıyla ilgili yapılan araştırmalar, Mate çayının insülin seviyesini de düşürdüğünü göstermektedir.

Mate çayının içerisinde kafein bulunduğu için devamlı tüketilmesi uygun görülmemektedir. Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi Mate çayının da fazla tüketimi birçok soruna yol açabilir. Bunun yanında unutulmamalıdır ki kilo verilmesi sadece Mate çayı ile sağlanamaz. Dengeli ve düzenli beslenmeyle de desteklenmelidir.


Daha Şık Görünmenin Yolları

Daha Şık Görünmenin Yolları

Modaya uygun giyinmenin yanı sıra, size yakışacak ve stilinize uyacak tasarımları ve kombinleri giymeniz oldukça önemlidir. › Yazının Devamı ..

Çalışan Kadınlar İçin Stil Önerileri

Çalışan Kadınlar İçin Stil Önerileri

Çalışan kadınların hemen hemen her gün yaşadıkları en büyük sorun, ne giyeceği problemidir. Çünkü kısa süre › Yazının Devamı ..

Stil

Nişan Gecesi İçin Saç Modelleri

Önerdiklerimiz