Kullanışlı Mutfak Planlaması Nasıl Yapılmalıdır?

Kullanışlı Mutfak Planlaması Nasıl Yapılmalıdır?

Mutfağınızda kullanışlı bir düzenleme yapabilmek için ilk önce planınızı belirlemelisiniz. Yerleşim planında mutfağı kullanış şekliniz, dekorasyon stiliniz ve mutfakta geçirdiğiniz süre gibi ayrıntılara yer ayırabilirsiniz. Mevcut alanınızı yeniden gözden geçirerek doğru bir planlama ile işlevselliği ve görselliği artırabilirsiniz.

L ve U Şekilli Planlama

L şekli mutfaklarda en yaygın tercih edilenler arasındadır. Daha az alan gerektiren bu yerleşim şekli esneklik sunar. L biçimindeki mutfağın en önemli avantajı masanın mekan içerisinde ortalanabilmesidir. Bu durum yemeklerin hazırlandığı yerde misafirlerinizle keyifli bir şekilde vakit geçirebilmenizi sağlar. Lavabo ve bulaşık makinesi ise genellikle duvar boyunca, buzdolabı ise diğer duvarda yer alarak geniş bir alan meydana getirir.

U şekilli mutfaklarda yemek yapan kişinin yan odadaki eylemin bir parçası olmaya devam etmesini sağlar. U şekilli mutfaklar yemek yapmaktan keyif alanlar için vazgeçilmez bir alternatiftir. Yemek hazırlarken işlevsel açık tezgahlar söz konusudur. Bu tür planlamada çalışma üçgenine dikkat edilmesi yeterlidir. Eşyalar birbirine çok yakın olduğu zaman köşe kısımlarda sıkışmış hissedebilirsiniz. Mutfağın farklı bir alanla birleşmesini istiyorsanız yarım duvar eklemeyi de deneyebilirsiniz.

Evye ve Beyaz Eşya Yerleşimi Planı

Mutfağınıza ışık girmesi ve yemek yaparken aydınlık ortamlarda yer almanız, mutfağınızın olduğundan daha ferah hissettirmesini sağlayabilir. Evyeyi mutfak camının önüne koyarak bu işe başlayabilirsiniz. Evye, ocak ve buzdolabı yerleşimi için dilerseniz üçgen şekli de kullanabilirsiniz. Böylelikle daha işlevsel ve şık mekanlar ortaya çıkarmış olursunuz.

 

Yemek odası ile mutfağı birleştirmek ise yararlanabileceğiniz bir diğer planlama olabilir. Setlerin enine geniş tutulması, sandalyelerin setin altına gelecek şekilde yerleştirilmesi alandan tasarruf elde edebilmenizi de sağlar. Böylelikle işlevselliği ve şık bir görünümü tek bir çizgi içerisinde elde etmiş olursunuz.

Alternatif tasarımlar için isterseniz tek duvarlı mutfak yerleşim planını da deneyebilirsiniz. Üst düzey yer tasarrufu sunan bu planlama mutfağınızı aksesuarlarla süsleyebilirsiniz. Mutfak tasarımları için dilerseniz Intema’nın seçeneklerine de göz atabilirsiniz. Mutfağınızı kendiniz çizerek planlamanızın özel ve profesyonel bir şekilde hazır hale gelmesini sağlayabilirsiniz.


Daha Şık Görünmenin Yolları

Daha Şık Görünmenin Yolları

Modaya uygun giyinmenin yanı sıra, size yakışacak ve stilinize uyacak tasarımları ve kombinleri giymeniz oldukça önemlidir. › Yazının Devamı ..

Çalışan Kadınlar İçin Stil Önerileri

Çalışan Kadınlar İçin Stil Önerileri

Çalışan kadınların hemen hemen her gün yaşadıkları en büyük sorun, ne giyeceği problemidir. Çünkü kısa süre › Yazının Devamı ..

Stil

Nişan Gecesi İçin Saç Modelleri

Önerdiklerimiz