Kola İçmek Zararlı!

Kola İçmek Zararlı!

Biliyorsunuz ki kola çok faydalı geliyor her insana. Ancak ne kadar zararlı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış. Kanıtlanmış kanıtlanmasına ama halen daha içmeye devam ediyoruz malesef. Bir anlık rahatlama hevesi ile içilen kolalar aslında bir anlık sağlık hayatımızı tehlikeye atmış oluyor. 

Kola, insan vücudunun dışarıya atmak için çalıştığı karbondioksit içermektedir. 2001 yılında Delhi Üniversitesinde “kim daha fazla kola içecek” adıyla düzenlenen yarışmada 8 litre kola içen kişi 10 dakika içinde herkesin gözleri önünde ölmüştü hatırlayacaksınız. Ölüm sebebine gelirsek, karbondioksit zehirlenmesi olarak açıklandı.

Zararlı Olan Şey Neden Satılıyor?

İç ve kalp hastalıkları uzmanı Prof. Dr. M. Canan Karatay bir bardak kolanın 60 dakika içerisinde vücudumuza verdiği zararı madde halinde açıklayarak aslında ne kadar zararlı olduğunu bizlere belirtiyor.

 1. İlk 10 dakikada, kanınıza 10 çay kaşığı kadar şeker girer. Bu normal günlük dozun 100 katı kadardır ancak kolanın içeriğinde bulunan “fosforik asit” sayesinde herhangi bir bulantınız olmaz.
 2. İlk 20 dakikada, kan şekeriniz aşırı derecede yükselir. Bunun sonucu olarak pankreasınızda aşırı derecede insülin salgılanır ve kan şekerinin fazlası karaciğerde yağ olarak depolanmaya başlar.
 3. 40 dakika içerisinde kafeinin tamamı dolaşıma girmiş olur. Kan basıncı yükselir,karaciğerden daha fazla şeker yapılarak kana geçer ve kan şekeri yükselmeye devam eder.
 4. 45 dakika içerisinde beyinde dopamin yapımı artar, mutluluk hissi başlar(eroinin etkisine benzer bir etki)
 5. 60 dakika içerisinde açlık hissi oluşur.
 6. Tekrar kola ve tatlı yeme ihtiyacı duyulur
 7. Bu kısır döngü devam ettiği sürece karaciğer ve göbek yağlanması artar, vücudun tüm hücrelerinde leptin ve insülin direnci gelişir.
 8. Kola Böbreklerden kalsiyum atılımını hızlandırır.
 9. Diş çürüklerini ve diş problemlerini artırır.
 10. Ani olarak kan şekerini yükselttiği için, vücudun yağ depolamasına sebep olmaktadır.
 11. Aşırı içilmesi kas hastalıklarına sebep olmaktadır.

Daha Şık Görünmenin Yolları

Daha Şık Görünmenin Yolları

Modaya uygun giyinmenin yanı sıra, size yakışacak ve stilinize uyacak tasarımları ve kombinleri giymeniz oldukça önemlidir. › Yazının Devamı ..

Çalışan Kadınlar İçin Stil Önerileri

Çalışan Kadınlar İçin Stil Önerileri

Çalışan kadınların hemen hemen her gün yaşadıkları en büyük sorun, ne giyeceği problemidir. Çünkü kısa süre › Yazının Devamı ..

Stil

Nişan Gecesi İçin Saç Modelleri

Önerdiklerimiz