Kilo Verme Egzersizleri

Kilo Verme Egzersizleri

    Günümüzün belki de en büyük sorunlarından biri; düzensiz ve sağlıksız beslenmenin beraberinde getirdiği vücut deformasyonları ve aşırı kilo. Özellikle de kadınsanız, alınan kiloların yağa dönüşüp vücudunuza demir atması çok daha kolay. Sağlıklı bir hayatın yanı sıra, görsel olarak da estetik bir görüntü elde edebilmek için düzenli olarak egzersiz yapmanın faydası azımsanamayacak kadar fazla. Egzersiz yapmak için; illa pahalı spor salonlarına gitmek, gününüzü hiçbir şey yemeyerek veya saatlerce spor yaparak geçirmek zorunda değilsiniz. Düzenli beslenerek ve günde sadece 1 saatinizi ayırarak da evinizde Kilo verme egzersizleri yapabilirsiniz.

       Günlük egzersizleri kendinize bir ‘yük’ gibi değil de, bireysel mutluluğunuz ve kendinize güveniniz için yapmalısınız. Yoksa her Pazartesi başlanıp, Cuma’ya kadar son bulan rejimler gibi sonuçsuz bir program olacaktır. Öncelikli hedefiniz kesinlikle; istikrar olmalı. Hayatınızın, yemek, içmek gibi vazgeçilmez bir parçası olmalı. Kendinize ayırdığınız ve kendinizi, özel hissettiğiniz bir zaman.  Zaten bu istikrârı bir süre sürdürürseniz, siz de göreceksiniz ki; yapmadığınız zaman içinizde bir huzursuzluk oluşuyor.  Azalan kilolarınız, şekil alan vücudunuz, daha zinde ve sağlıklı hissettiğiniz her gün, sizi motive edecektir.

        Hiçbir yaş, hiçbir kilo sorunu egzersiz yapmanıza engel değildir. Tabii ki, yapılan hareketler yaş ve vücut formuna göre değişiklik göstermektedir.  Aynı şekilde, yapılan egzersizlerin, meyvesini toplamak da ileri yaşlarda daha geç olacaktır. Fakat siz pes etmeyip, istikrarınızı korursanız mutlaka hedefinize ulaşırsınız. Egzersizlere başlamadan önce ısınma hareketleri yapmayı asla unutmamalısınız. Isınmadan spor yapmak, kalıcı sakatlıklara sebep olabilir.  Tek ihtiyacınız olan; ‘Mat’ dediğimiz bir yer minderi. Şimdi, evde yapabileceğiniz bazı egzersiz hareketlerine geçelim.

1-Karın Egzersizleri : Yere düz bir şekilde (beliniz yere değecek şekilde) uzanıp, bacaklarınız dizlerinizden kırıyorsunuz. Ellerinizi başınızın arkasında tutarak dizlerinize doğru kendinizi çekiyorsunuz. Bunu ters kol-ters bacak şeklinde de yaparak karnınızın yan kaslarını çalıştırabilirsiniz. Yatar pozisyondayken nefes alıp, dizlerinize doğru giderken nefes vermeyi unutmayın.

karın-egzersizleri

2- Bacak Egzersizleri: Koltukta oturuyormuş gibi bir pozisyon alarak yapılan çalışma, en etkili bacak egzersizlerinden biridir. Basenlerin erimesinde de etkilidir. Kaslarınızın yandığını ve titrediğini hissettiğiniz andan sonra ne kadar daha dayanabilirseniz, o oranda kaslarınız çalışacak ve bacağınız sıkılaşacaktır.

bacak-egzersizleri

Yerde yatarak yapacağınız bu bacak egzersizi, aynı zamanda alt karın kaslarınızı da çalıştırır. Düzenli ve doğru nefes alıp-vermeyi sakın unutmayın.

bacak-egzersizleri2

3-Sırt Egzersizleri: Özellikle bel fıtığı gibi, sırt bölgenizle ilgili rahatsızlıklarınız varsa, mutlaka önce sırt kaslarınızı güçlendirmelisiniz. Bu hareket hem bel kaslarınızı güçlendirir hem de basen ve kalça bölgesinin sıkılaşmasını sağlar.

sırt-egzersizleri

4-Kol Egzersizleri: Kol egzersizleri için, illa dumbell kullanmanıza gerek yok. Evdeki bir sandalye de işinizi görecektir. Bu hareket sadece kol kaslarınızı değil aynı zamanda, karın ve arka bacak kaslarınızı da çalıştırmanızı sağlar.

kol-egzersizleri

Bu egzersizlere günde 1 saatinizi ayırırsanız, kısa sürede siz de farkı göreceksiniz.  Egzersizlerin yanı sıra, protein ağırlıklı beslenmeniz, kaslarınızın daha çok beslenmesini sağlar ve daha kısa sürede gelişim gösterir.  Daha sağlıklı, daha estetik, daha özgüven dolu bir hayat için.


Daha Şık Görünmenin Yolları

Daha Şık Görünmenin Yolları

Modaya uygun giyinmenin yanı sıra, size yakışacak ve stilinize uyacak tasarımları ve kombinleri giymeniz oldukça önemlidir. › Yazının Devamı ..

Çalışan Kadınlar İçin Stil Önerileri

Çalışan Kadınlar İçin Stil Önerileri

Çalışan kadınların hemen hemen her gün yaşadıkları en büyük sorun, ne giyeceği problemidir. Çünkü kısa süre › Yazının Devamı ..

Stil

Nişan Gecesi İçin Saç Modelleri

Önerdiklerimiz