Kardeş Kıskançlığı Nasıl Önlenebilir?

Kardeş Kıskançlığı Nasıl Önlenebilir?

Tanım olarak, çocuğun kardeşini kıskanması doğal bir duygudur. Her birey ilk olmak, özel olmak, tercih edilmek, öncelikli olmak ve beğenilmek ister. Karşısındaki kardeş olsa dahi bu duyguların kontrol edilmesi, birey için bazen zor olabilir. Bu duygunun bir sorun olarak görülmesinden çok, bu duygu ile çocuğun nasıl baş edebilmesi gerektiğini öğretmek gerekir. Ebeveyn olarak yapılması gereken davranış biçimlerini çocuğuna öğretmek gerekir.

Kıskançlık sırasında kardeşe duyulan yoğun öfke duyguları belirgin biçimdedir. Kardeşinin daha çok sevildiği, daha ön planda olduğu, her istediğinin yapıldığı, kendisine karşı bir haksızlık yapıldığı, kendisinin ikinci plana atıldığı ve artık sevilmediği fikri ile yalnız kalma; sürekli öfke duyma, içe kapanma ve yoğun çatışmalar ile kendini göstermektedir.

Çocukluk döneminde kardeşin gelmesiyle konumunun sarsıldığı ve artık hiç bir şeyin eskisi gibi olmayacağı endişesi hakim olmaktadır. Bu korkunun kontrol edilebilmesi için anne – babanın ve diğer bireylerin aslında hiçbir şeyin değişmediğini, onun kendileri için hala önemli ve özel olduğunu ona konuşma ve davranışları ile hissettirmesi gerekmektedir. Bu durumu hisseden çocuk ise rahatlayacak ve kardeşine karşı olan bütün düşmanlık duygularını kontrol altına alabilecektir.


Daha Şık Görünmenin Yolları

Daha Şık Görünmenin Yolları

Modaya uygun giyinmenin yanı sıra, size yakışacak ve stilinize uyacak tasarımları ve kombinleri giymeniz oldukça önemlidir. › Yazının Devamı ..

Çalışan Kadınlar İçin Stil Önerileri

Çalışan Kadınlar İçin Stil Önerileri

Çalışan kadınların hemen hemen her gün yaşadıkları en büyük sorun, ne giyeceği problemidir. Çünkü kısa süre › Yazının Devamı ..

Stil

Nişan Gecesi İçin Saç Modelleri

Önerdiklerimiz