Karabaş Otu Hakkında Bilinmeyenler

Karabaş Otu Hakkında Bilinmeyenler

Akdeniz Bölgesinde yetişen karabaş otu, lavanta olarak da bilinmektedir. Özellikle de çay olarak tüketilen karabaş otunun sağlığa pek çok yararları bulunmaktadır. Kullanımı çok eskilere dayanan Osmanlı Döneminde ise kolera ile mücadeleye yardımcı olan karabaş otu, Birinci Dünya Savaşında da yaraların mikroplarını öldürmek için kullanılmıştır. İnsanların bilinçsizce davranması ve tedavi amaçlı sadece bitkilerden yararlanması dönemi artık sona ermiştir. Ancak yine de bitkiler, ilaç tedavilerine alternatif ve yardımcı olarak kullanılabilmektedir.

Yüzlerce yıldır kullanımına devam edilen karabaş otu diğer bitkilerden farklı olarak çocuklarda kullanılması tavsiye edilmemektedir.

1-Kanser: İçerisinde bulunan geraniol maddesi sayesinde kansere karşı koruyucu rol oynayan karabaş otu aynı zamanda da tümörleri yok etmeye fayda sağlamaktadır. İçeriğinde bulunan ve hücre bölünmesini önleyen peri alkol ile meme, bağırsak, akciğer, prostat, pankreas ve kan kanseri ile mücadeleye yardımcı bir tedavi yöntemi sunmaktadır.

2-Kan Dolaşımı: Pek çok bitki gibi kan dolaşımına oldukça faydalı olan karabaş otu, kan dolaşımını düzene sokar, kanı sulandırır, damar genişletir ve tıkalı damarların açılmasına yardımcı olur.

3-Mide: Antiseptik özelliğe sahip olması nedeniyle bakterileri yok eden karabaş otu, mide ve bağırsakta oluşabilen ağrı ve iltihaplanmada oldukça önemli bir etkiye sahiptir. Ayrıca iyileştirici ve mikrop öldürücü özelliği sayesinde yaralar, cilt çatlakları, egzama gibi hastalıklarda da fayda göstermektedir.

4-Ağrılara Etkisi: Ağrı kesici özelliği sayesinde pek çok ağrıyı tedavi etmekte olan karabaş otu, özellikle de sinirsel kaynaklı baş ağrılarında etkili sonuçlar sağlamaktadır.

5-Sigara Bırakmaya Etkileri: Karabaş otunun en önemli özelliklerinden ve faydalarından biri de sigara bırakmaya sağladığı katkılardır. 5 gram karabaş otunun 1 su bardağı suya atılarak 3 dakika kaynatılmasının ardından süzülüp, her sigara istenildiğinde bir yudum içilmesi, sigara isteğini yok edecek ve sigara bırakmaya yardımcı olacaktır.

6-Karabaş Çayı: Karabaş otu hem çay olarak hem de yağı ile fayda sağlayan bitkilerdendir. İsteğe göre taze ve kurutulmuş olarak kullanılabilecek olan karabaş bitkisinden 1 tatlı kaşığının 1 su bardağı suda 3 dakika kaynatılması sonucunda elde edilen çay düzenli olarak içilebilmektedir. Özellikle de gribal enfeksiyonlar neticesinde zarar gören ses tellerine etki sağlayan karabaş otu çayı, balgam söktürmekte, uykusuzluğa iyi gelmekte ve sakinleştirici ve teskin edici olarak fayda sağlamaktadır. Tansiyonu düşüren ve zindelik sağlayan çayı aynı zamanda uyuşukluk ve halsizliğe de iyi gelmektedir.

7-Karabaş Yağı: Karabaş otundan elde edilen yağ, özellikle de yaraların iyileşmesinde etkilidir. Yaraların yanı sıra darbeler ve çarpmalar sonucunda oluşan morluklar ve ezilmelere de etki göstermektedir.

Hafife alınmayacak kadar faydası bulunan karabaş otunun faydaları kadar zararları da bulunmaktadır. Bu nedenle de gerekli kullanım şartlarına ve talimatlarına uyulmalı, aktardan alırken faydaları zararları ve diğer her şeyi hakkında gerekli bilgiler edinilmelidir.


Daha Şık Görünmenin Yolları

Daha Şık Görünmenin Yolları

Modaya uygun giyinmenin yanı sıra, size yakışacak ve stilinize uyacak tasarımları ve kombinleri giymeniz oldukça önemlidir. › Yazının Devamı ..

Çalışan Kadınlar İçin Stil Önerileri

Çalışan Kadınlar İçin Stil Önerileri

Çalışan kadınların hemen hemen her gün yaşadıkları en büyük sorun, ne giyeceği problemidir. Çünkü kısa süre › Yazının Devamı ..

Stil

Nişan Gecesi İçin Saç Modelleri

Önerdiklerimiz