Jean Paul Gaultier

Jean Paul Gaultier

Jean Paul Gaultier

Fransız moda tasarımcısı Jean Paul Gaultier ‘moda dünyasının çılgın ve yaramaz çocuğu’ olarak anılmaktadır. 1952 doğumlu olan tasarımcının bu şekilde anılmasının en önemli nedeni tasarımlarında sıradışı bir uslüp kullanması ve toplumsal olaylar ne kadar acıklı olursa olsun şakacı uslübunu mutlaka tasarımlarına yansıtmasıdır. Ün kazanmasını sağlayan konular ise sıradışı tasarımlarının yanında, filmler ve müzikaller için kostüm hazırlaması ve son olarak da bol dövmeli yine sıradışı gösterilerle koleksiyonlarını tanıtıp çok fazla ilgi çekmesidir.

jean-paul-gaultier_

Moda kariyerine henüz 18 yaşındayken 1970 yılında kendisinin üstün yeteneğini farkeden Pierre Cardin’in yanında başlayan Gaultier, ertesi yıl Jacques Esterel ve ardından Jean Patou’un ekibine katıldıktan sonra 1972 yılında Cardin’e yeniden dönmüştür. 1976 yılı Gaultier için ilkler yılı olmuş ve ünlü tasarımcı bu yılda ilk elektronik takılarını üretmiş ve ayrıca ilk koleksiyonunu da hazırlamıştır. İlk koleksiyondan bahsetmek gerekirse koleksiyonun diğer couture koleksiyonlardan, popüler kültür ve sokak giyiminden esinlenerek üretildiği söylenmelidir. Ünlü tasarımcının moda yaşamından önemli anektotların diğerleri ise şöyledir;

1985-menskirt ile ünlendi

90’lı yıllar-Madonna ile çalıştı, İtalyan iç giyim firması La Perla için 23 parçalık koleksiyon hazırladı ve yine 90lı yıllarda koni sütyeni icad ederek moda tasarımları arasına kattı.

2008- Kylie Minoque için kostüm tasarla

2009-New York’da ‘men-in-skirt’ sergisini modaseverlere sundu.

2012-Cannes film festivalinde juri üyeliği yaptı ve Eurovision Şarkı Yarışması Fransa adayının giydiği elbiseyi tasarladı.

Ünlü tasarımcı tasarımlarını farklı tarzı ve modaya bakış açısıyla devam etmektedir.


Daha Şık Görünmenin Yolları

Daha Şık Görünmenin Yolları

Modaya uygun giyinmenin yanı sıra, size yakışacak ve stilinize uyacak tasarımları ve kombinleri giymeniz oldukça önemlidir. › Yazının Devamı ..

Çalışan Kadınlar İçin Stil Önerileri

Çalışan Kadınlar İçin Stil Önerileri

Çalışan kadınların hemen hemen her gün yaşadıkları en büyük sorun, ne giyeceği problemidir. Çünkü kısa süre › Yazının Devamı ..

Stil

Nişan Gecesi İçin Saç Modelleri

Önerdiklerimiz