Güneşin Göze Zararları ve Yapılması Gerekenler

Güneşin Göze Zararları ve Yapılması Gerekenler

Güneş zararlı ışınları ile cildimizi olumsuz yönde etkilediği gibi gözlerimizi de olumsuz etkilemektedir. Üstelik gözün aldığı zararlı ışınların etkileri yıllar içinde kaybolmayarak birikmektedir.

Yaz aylarında güneş diğer mevsimlere göre 3-4 kat daha yoğun olduğu için ultraviyole ışınlardan korunmak yazın daha önemli hale geliyor. Ultraviyole ışınlarının gözümüz üzerindeki etkileri dikkat edilmediği takdirde ciddi boyutlara ulaşabiliyor.

Ultraviyole ışınlar gözde dejeneratif büyüme ( piterjium), ciltte görülen güneş yanıklarının gözdeki saydam tabakadaki (kornea) karşılığı olan ağrı ile seyreden fotokeratite görülmektedir. Buda uzun vadede kornea yüzeyinde bozulmalara sebep olmaktadır.

Ultraviyole Işınlar Kataraktı Tetikleyebilir

Bilimsel araştırmalar ulultraviyole ışınların göze hasar vererek katarakt oluşma riskini artırdığı gözlemlenmiştir. Ultraviyole ışınlar göz merceği ile retina tarafından süzülerek % 1 gibi minimal bir rakamla retinaya ulaşmakta, ancak ultraviyole ışınlar gibi güneş ışığının görünen kısmı da retinada hasarlar oluşturabilmektedir. Göz ameliyatı geçirenler ve çocuklar güneşin zararlarına karşı daha çok dikkatli olmalıdır.

Gözler Nasıl Korunmalı?

Gözleri güneş ışınlarından en etkili şekilde koruma yöntemleri hiç şüphesiz iyi bir güneş gözlüğü ve şapka kullanımıdır. Güneş gözlüğü zararlı ışınları süzerek göze rahatsızlık vermeyecek bir boyuta ulaştırır. Güneş gözlüğü bilirkişi tarafından önerilmelidir. Numaralı gözlük camlarının geneli de ultraviyole ışınlara karşı koruyucudur. Gözlük seçerken koruyuculuk değeri dikkate alınmalıdır. % 95 iyi bir korumadır, ancak % 99 ve üstü korumaya sahip gözlükler daha etkili bir koruma sağlar.

Kontak lenslerde koruyucu etkiye sahiptir. Fakat lensler gözün iç tabakasını korumakla kalır, göz kapaklarının zararlı ışınlardan etkilenmesine mani olamazlar. Lens kullananlar beraberinde güneş gözlüğü de kullanmaları gerekmektedir.


Daha Şık Görünmenin Yolları

Daha Şık Görünmenin Yolları

Modaya uygun giyinmenin yanı sıra, size yakışacak ve stilinize uyacak tasarımları ve kombinleri giymeniz oldukça önemlidir. › Yazının Devamı ..

Çalışan Kadınlar İçin Stil Önerileri

Çalışan Kadınlar İçin Stil Önerileri

Çalışan kadınların hemen hemen her gün yaşadıkları en büyük sorun, ne giyeceği problemidir. Çünkü kısa süre › Yazının Devamı ..

Stil

Nişan Gecesi İçin Saç Modelleri

Önerdiklerimiz