Göz Bozukluğu Belirtileri

Göz Bozukluğu Belirtileri

Birçok nedenden dolayı günümüzde insanların %60 oranında bir kısmı göz bozukluğu yaşamaktadır. Göz bozukluğu bazı durumlarda kalıtsal bir hastalıktır ve oldukça ileri derecededir. Ancak genel olarak göz bozukluğu yanlış yöntemler ve göz sağlığına dikkat edilmemesi sonucunda görmenin kalıcı olarak bozulmasıdır. Göz bozukluğu belirtileri bir kaç şekildedir:

 

Hipermetrop

Yakını görememe olarak adlandırılan bir görme bozukluğudur. Genellikle ilerleyen yaşla beraber birçok kişide görülmektedir. Metabolizmanın yavaşlamasından ve yaşlılık belirtilerinden dolayı kaynaklanan hipermetrop, genç kişilerde de görülebilen bir göz bozukluğudur.

Miyop

En sık görülen göz bozukluğudur. Her yaş grubundan insan kolaylıkla miyop olmaktadır. Miyop sebepleri yakın mesafeden kitap, gazete, dergi vb. okuma, çok fazla ekrana bakma, yakından televizyon izleme gibi nedenlerden kaynaklanmaktadır. Okuma ve yazma konusunda yeterli göz mesafesi sağlanmadığı takdirde kişilerde bir süre sonra görme bozuklukları baş gösterip, uzağı görememe sorunu yaşanmaktadır.

Astigmat

Yakın veya uzak mesafe fark etmeden net görememek olarak ta adlandırılan astigmat, gözlerin yanlış kullanılması sonucu ortaya çıkmaktadır.

Bütün bu görme bozukluklarının ortak sebebi göz sağlığına dikkat edilmemesi ve özellikle okuma, yazma gibi aktivitelerin göz mesafesine dikkat edilmede yapılmasıdır. Bütün bu görme rahatsızlıklarının ortak belirtileri görme konusuna sorunlar yaşama, baş ağrıları, gözde sulanma, kuruluk ve bazı diğer nadir belirtilerdir.

Görme bozukluklarının tedavisi günümüzde kolaylıkla yapılmaktadır. Genel olarak kişiler doktor muayenesi ile görme bozukluklarının türünü ve numarasını öğrendikten sonra gözlük, kontakt lens veya ameliyatla kolaylıkla görme sorunlarını çözebilmektedirler. Çok ilerlemiş göz numaraları haricinde doktorlar ameliyatı hastalarına çok fazla önermemektedirler. Gözlük ve lens kullanımı ile görme sorunları kolaylıkla çözülmektedir.

Gözlük ve lensleri düzenli olarak kullanmanız gerekmektedir. Düzenli kullanmadığınız takdirde göz numaranız daha da ilerler ve görme bozukluğu daha da artar. Gözlük ve lenslerin temizlik ve bakımı da göz sağlığınızı korumanız için oldukça önemlidir. Senelik doktor kontrollerine giderek göz numaranızı doktorunuza kontrol ettirmeli ve kontrol altında tutmaya çalışmalısınız.

Çoğu insanda görülebilen ve normal olan görme bozuklukları dikkat edilip gerekli önemler alınmadığı takdirde ilerleyen süreçte ciddi görme kayıplarına bile yol açabilmektedir.


Daha Şık Görünmenin Yolları

Daha Şık Görünmenin Yolları

Modaya uygun giyinmenin yanı sıra, size yakışacak ve stilinize uyacak tasarımları ve kombinleri giymeniz oldukça önemlidir. › Yazının Devamı ..

Çalışan Kadınlar İçin Stil Önerileri

Çalışan Kadınlar İçin Stil Önerileri

Çalışan kadınların hemen hemen her gün yaşadıkları en büyük sorun, ne giyeceği problemidir. Çünkü kısa süre › Yazının Devamı ..

Stil

Nişan Gecesi İçin Saç Modelleri

Önerdiklerimiz