Gıda Alerjisi Hakkında Ne Kadar Bilgilisiniz?

Gıda Alerjisi Hakkında Ne Kadar Bilgilisiniz?

Vücudumuza giren besinler içinde faydalı olanlar kadar zararlı olanlar da mevcuttur. Bunların tüketimi ile bazı rahatsızlıklar yaşayabilir ve semptomların giderilmesi ile uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Bu durum hem sağlığınızı kötü etkilemekte hem de sosyal hayatınızda olumsuz etkiler yaratabilmektedir. Bunların farkında olmak ve ona göre de önlem almak hem hayat kalitenizi arttırır hem de sağlık sorunlarınızı geride bırakmanıza yardım eder. Ancak alerji ile gıda intoleransı sıklıkla karıştırılan durumlardır. Öncelikle bunların ayrımının öğrenilmesi gerekir. Tolerans vücutta besine yönelik sindirim için gerekli olan enzim yapısındaki bozukluklar, fonksiyonların bozuk olması ya da yeteri kadar sentezlenememesi gibi durumlarda meydana gelirken alerji dediğimiz durum alınan besine yönelik antikorların vücut içinde aşırı reaksiyon vermesi ile oluşur.

Gıda Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Hastalıkların tanınmasında ilk önce ortaya çıkan belirtiler önem taşır. Çünkü buna göre şüphelenme başlar ve harekete geçilir. Alerjisi olan bir kişi de öncelikle mide sorunlarının görülebileceğini söyleyebiliriz. Kabızlık, ishal, şişkinlik ve mide ağrıları gibi şikayetler meydana gelebilir. Bunun yanında baş ağrıları olması ya da kilo alımı ve bunun gibi vermede sorun yaşanması gibi pek çok farklı semptom hastalığın tanınmasında yol gösterici olarak mevcuttur. Ayrıca dikkat edilmesi gereken önemli bir husus da enfeksiyon, kimyasal zehirlenme, ilaçlar, stres ve mikoz ile bağlantılı olarak bağırsak mukozasının zarar görmesi yeteri kadar sindirim işlevinin yerine getirilememesi ile beraber hücreler arasından kaçan gıdalar da bu reaksiyonların tetiklenmesine neden olarak yanlış tanılara neden olabilmektedir.

Gıda Alerjisi Nasıl Meydana Gelir?

Alerjiler içinde IgG ve IgE kaynaklı olmak üzere 2 farklı çeşidin mevcut olduğunu söyleyebiliriz. Bunlardan IgE aracılıklı olan tip 1 alerji çeşidi kısa süre içinde semptom veren ve bu sebepten dolayı da daha kolay tanınan bir çeşittir. Bunun yanında diğer bir çeşit olan IgG kaynaklı tip 3 alerji çeşidinde de semptomlar diğerine göre daha geç ortaya çıkmakta ve bu yüzden de tanınması daha zor olmaktadır. Gıda intoleransı testi Bursa gibi birçok farklı ilde yapılabilmektedir. Halk içinde intolerans ve alerji aynı şekilde kullanılsa da farklı olduğunu yukarıda belirtmiştik.

Gıda Alerji Testleri

Piyasa içinde bu alana yönelik olarak hazırlanmış birçok farklı testin yer aldığı görülmektedir. Ancak güvenilir bir teste başvurulması ilk aşamada en gerekli olan öğelerden biridir. Sizler de alerjiniz olduğundan şüpheleniyor ve yukarıda var olan belirtilerden birkaçını gösteriyorsanız Imupro IgG alerji testleri ile kısa sürede sonuca ulaşabilirsiniz. 22 gıda içeren Imupro Screen, 44 gıda içeren Imupro Screen, 90 gıda içeren Imupro Basic, 180 gıda içeren İmupro Basic ve 270 gıda içeren Imupro Comlete testleri ile kısa sürede sonuç alabilirsiniz. Ayrıca yapılan testlere ilişkin olarak sizlere rapor da verilmektedir.


Daha Şık Görünmenin Yolları

Daha Şık Görünmenin Yolları

Modaya uygun giyinmenin yanı sıra, size yakışacak ve stilinize uyacak tasarımları ve kombinleri giymeniz oldukça önemlidir. › Yazının Devamı ..

Çalışan Kadınlar İçin Stil Önerileri

Çalışan Kadınlar İçin Stil Önerileri

Çalışan kadınların hemen hemen her gün yaşadıkları en büyük sorun, ne giyeceği problemidir. Çünkü kısa süre › Yazının Devamı ..

Stil

Nişan Gecesi İçin Saç Modelleri

Önerdiklerimiz