Gebelikte Varis Nedenleri ve Alınacak Önlemler

Gebelikte Varis Nedenleri ve Alınacak Önlemler

Hamilelerin sıklıkla karşılaştıkları ve onları oldukça rahatsız eden bir durumdur varis. Hamilelik öncesinde küçük kılcal damar şekilde beliren rahatsızlığın hamilelik ile birlikte aniden çoğalması ya da hiç bir iz yokken birden bire belirmesi, pek çok anne adayının moral bozukluğuna neden olmaktadır. Hamilelikte oluşan varis, normal zamanda oluşan varise göre daha farklı sebepler ile meydana gelir.

 

Hamilelik Varisi Nedenleri

 Hamilelik döneminde ortaya çıkan varislerin en büyük nedeni bu dönemde aniden değişen hormon dengesi ve alınan ani kilolardır. Alınan kilolar ile birden bire genişleyen kılcal damarların çatlaması ile oluşan varisler, zaman zaman hamile bayanların ağrı duymasına da neden olmaktadır.

Hamilelik boyunca oluşan varislerin bir diğer nedeni ise annenin ihtiyaç duyduğu sıvı miktarını karşılayamamasıdır. Önceleri sadece kendi su ve sıvı ihtiyacını karşılayan anne adayları hamileliklerinin ilk anlarından itibaren bebeklerinin de ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Bu nedenle eskisine oranla daha fazla sıvı ihtiyacı oluşmaktadır.

Hamilelik öncesi kılcal damar durumunda olan varis başlangıçlarına karşı önlem alınmaması bu dönemde değişen dengeler ile birlikte varis oluşumuna neden olur. Bunun için hamileliğin ilk aylarından itibaren gereken önlemlerin alınması gerekir.

Hamilelikte Varis Oluşumunu Engellemek İçin Alınacak Önlemler

* Fazla ayakta ya da hareketsiz olarak durulmamalı
* Bol bol yürüyüş  yapılmalı
* Yatarken zaman zaman ayaklar havaya kaldırılarak kan akışı sağlanmalı
* Boya göre alçak olmayan sandalyeler kullanılmalı
* Sıcak banyo yapılıp ayaklar soğuk suda bekletilmeli
* Doktora danışılarak varis çorabı kullanılmalı.


Daha Şık Görünmenin Yolları

Daha Şık Görünmenin Yolları

Modaya uygun giyinmenin yanı sıra, size yakışacak ve stilinize uyacak tasarımları ve kombinleri giymeniz oldukça önemlidir. › Yazının Devamı ..

Çalışan Kadınlar İçin Stil Önerileri

Çalışan Kadınlar İçin Stil Önerileri

Çalışan kadınların hemen hemen her gün yaşadıkları en büyük sorun, ne giyeceği problemidir. Çünkü kısa süre › Yazının Devamı ..

Stil

Nişan Gecesi İçin Saç Modelleri

Önerdiklerimiz