Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır

Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır

Korunmasız bir ilişkiden sonra istenmeyen gebelikleri önleme amacıyla kullanılan bu haplar,sürekli kullanılacak bir yöntem olmayıp zorunlu durumlarda kullanılmaktadır.İstenmeyen veya korunmayan bir cinsel ilişkiden sonraki 72 saat içinde kullanılması gerekmektedir.

Nasıl Kullanılır?
Levonorgestrel hormonu içeren haplar iki tabletten oluşur ve ‘ertesi gün’hapı adını alır.İlk hapı cinsel ilişkiden 72 saat sonra içerisinde ikincisini ise o haptan 12 saat sonra alınması tavsiye edilir.İlk hapı ne kadar geç içerseniz etkisi o kadar azalır.Cinsel ilişkiden sonra alınmasının yerine ilacı içip daha sonra ilaç almanız herhangi bir etki yaratmamakta ve korumamaktadır.

Yan Etkileri Var Mı?
Östrojen ve progesteron hormonlarını vücuda yükleyen ilaçlar ile hormon dengesizlikleri olabilir.Gerginlik yaratabilir.Bazen adet tarihlerinde bir-iki gün gecikme yaratabilmektedir.

Ertesi gün hapı,düzenli korunma yolu olarak devamlı kullanıma uygun bir seçenek değildir.Sık kullanımda da hem hapın etkisi azalırken hem de diğer yöntemlere göre vücudun hormon dengesini bozmaktadır.Ayrıca ertesi gün hapı,diğer doğum kontrol yöntemlerine göre daha pahalıdır.
Her kadının kendine ve yaşam biçimine uygun doğum kontrol yöntemini seçmesi ve uygulaması gerekmektedir.Bu nedenlerden dolayı her türlü sorunuzu doktorunuzla paylaşmak gerekmektedir.


Daha Şık Görünmenin Yolları

Daha Şık Görünmenin Yolları

Modaya uygun giyinmenin yanı sıra, size yakışacak ve stilinize uyacak tasarımları ve kombinleri giymeniz oldukça önemlidir. › Yazının Devamı ..

Çalışan Kadınlar İçin Stil Önerileri

Çalışan Kadınlar İçin Stil Önerileri

Çalışan kadınların hemen hemen her gün yaşadıkları en büyük sorun, ne giyeceği problemidir. Çünkü kısa süre › Yazının Devamı ..

Stil

Nişan Gecesi İçin Saç Modelleri

Önerdiklerimiz