Doğum Kontrol Hapları Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Doğum Kontrol Hapları Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Doğum kontrol hapı, istenmeyen gebeliklerden korunma yöntemlerinden en güveniliri ve en garanti olanıdır. Fakat ülkemizde doğum kontrol hapları ile ilgili yayılan yanlış bilgiler neticesinde, kullanım oranı diğer ülkelere oranla oldukça düşüktür.

Doğum Kontrol Haplarının Yan Etkileri Kullanıma Engel midir?

Doğum kontrol haplarının bazı yan etkileri mevcuttur ancak sağladığı faydalar düşünüldüğünde bu yan etkiler göz ardı edilebilecek niteliktedir. Aynı zamanda bu yan etkiler, uzun süreli komplikasyonlar değildir. Kullanılmaya başlandıktan sonra yalnızca birkaç ay boyunca olumsuzluk hissettirebilirler. Fakat doğum kontrol hapının faydaları, yan etkilerinden çok daha fazladır. Ayrıca artık günümüzde doğala özdeş östrojen içeren doğum kontrol hapları üretilmiştir. Bu sayede yan etkilerde azalma ve hafifleme olur. Size en uygun olanını doktorunuza danışarak, eczacınızdan detaylı bilgi alarak kullanabilirsiniz.

Doğum Kontrol Hapları Kilo Aldırır mı?

Doğum kontrol hapları vücutta tuz ve su tutulumunu engellediği için kilo artışına sebep olmaz, iştah arttırma özelliği yoktur.

Doğum Kontrol Hapları Tüylenmeye Neden Olur mu?

Diğer bilinen bir yanlış da doğum kontrol haplarının tüylenmeye neden olduğu düşüncesidir. Doğum kontrol hapları, hormon karşıtı etki yarattığı için tüylenmeye sebep olmaz, tüylenmeyi engeller.

Doğum Kontrol Hapları Kısırlık Yapar mı?

Doğum kontrol haplarının kısırlığa neden olduğu düşüncesi de yine yanlış bir düşüncedir. Kullanıma ara verildiğinde hemen hamile kalınabilir.

Doğum Kontrol Haplarının Faydaları Nelerdir?

Doğum kontrol hapları, yalnızca istenmeyen gebeliklerden korunmak için kullanılmaz. Doğum kontrol haplarının pek çok faydalı özelliği bulunmaktadır. Adet öncesi dönemde yaşanan aşırı ruhsal gerginlikler, mutsuzluk hali, göğüslerde ağrı hissi, adet sancısının neden olduğu ağrılar, yeni nesil doğum kontrol hapları sayesinde daha hafif hissedilir. Ayrıca adet dönemindeki kanamayı azaltarak fazla kan kaybını ve demir eksikliği anemisinin önüne geçilmiş olur. Miyomda azalmayı sağlar ve over kistlerin oluşumunu engeller. İlerleyen yaşlarda ortaya çıkması muhtemel kemik erimesi riskini azaltır. Ayrıca doğum kontrol hapları akne tedavisinde de kullanılır, cildin güzelleşmesini sağlar.

Doğum Kontrol Hapları Saç Çıkarır?

Toplumda sıkça rastlanan yaygın kanı, doğum kontrol haplarının saç çıkardığı yönündedir. Fakat bu doğru değildir. Doğum kontrol hapları saçların dökülmesini engeller. Bunun sonucu olarak da dökülmeyen saçlar, daha gür ve canlı görünür.

Doğum Kontrol Hapları Kanser Riskini Azaltır mı?

Doğum kontrol haplarının uzun yıllar kullanımları sonucu yumurtalık tümörlerini, kist oluşumlarını ve rahim ağzı kanser riskini büyük oranda azalttığı yönünde bilimsel araştırmalar mevcuttur. İlk adet kanamasından menopoza kadar kullanılmasında bir sakınca yoktur.

En Etkili Korunma Yöntemi Hangisidir?

Doğum kontrol hapları, diğer korunma yöntemleri arasında en etkili olanıdır. Türkiye’de en çok kullanılan korunma yöntemi geri çekilme yöntemidir. Bu yöntem sonucu da her 4 kadından biri ilk yıl gebe kalmaktadır. Prezervatif kullanımı da ilişki sırasında kazara yırtılması sonucu istenmeyen gebeliklere neden olabilmektedir. Diğer bir korunma yöntemi olan spiral kullanımı da yeterli korunma sağlayamamaktadır.


Daha Şık Görünmenin Yolları

Daha Şık Görünmenin Yolları

Modaya uygun giyinmenin yanı sıra, size yakışacak ve stilinize uyacak tasarımları ve kombinleri giymeniz oldukça önemlidir. › Yazının Devamı ..

Çalışan Kadınlar İçin Stil Önerileri

Çalışan Kadınlar İçin Stil Önerileri

Çalışan kadınların hemen hemen her gün yaşadıkları en büyük sorun, ne giyeceği problemidir. Çünkü kısa süre › Yazının Devamı ..

Stil

Nişan Gecesi İçin Saç Modelleri

Önerdiklerimiz