Doğru Tırnak Kesimi Nasıl Yapılmalı ?

Doğru Tırnak Kesimi Nasıl Yapılmalı ?

Tırnak kesimi işlemi dışarıdan bakılınca çok basit bir işlem gibi görünmektedir. Tırnak kesmek kişisel bakımın ötesinde bireyin el ve ayak sağlığı içinde çok önemli bir yere sahiptir. Doğru tırnak kesimi ile el ve ayak bakımının düzenli bir şekilde yapılması durumunda tırnak problemlerine bağlı bir çok problemin ortaya çıkması engellenmektedir. Sağlığımızı bu denli etkileyen tırnak kesimi işlemini bizde ufak vakitler harcayarak daha doğru bir şekilde yapabiliriz. Özellikle ayak tırnaklarımıza gereken özen mutlak süratle gösterilmelidir. Çünkü ayaklarımız bütün gün havasız ve nemli bir ortam içerisinde vücudumuzun bütün yükünü çekmekle görevlendirilmiş dinamo görevini üstlenmişlerdir. Bu denli risk grubunun içinde olan ayaklarımız ve tırnaklarımız içinde tırnak kesimi oldukça önemli bir öneme sahip oluyor. Tırnaklarımızın yanlış kesilmesi tırnak batması problemlerine neden olmakla beraber çok can sıkıcı bir hal alabilir. Kesilen tırnak beraberinde yanlış bir şekilde büyüyecek ve ilerleyen dönemde enfeksiyonlu batıklara neden olacaktır. Tırnak kesimine bağlı problemler yaşamak istemiyorsak gelin doğru tırnak kesimi nasıl oluyor onu öğrenelim.

Tırnak Kesimi

Tırnaklarımız doğal yapısı nedeniyle sert bir yapıya sahiptir. Tırnağın bu sert oluşumu tırnak kesimi işlemlerine çatlaklara, kırılmalara sebebiyet verebilir. Tırnaklarımızı genellikle banyodan sonra veya ılık suda bir süre beklettikten sonra kesmek tırnakların travmalara maruz kalmadan kesimi için çok iyi olacaktır. Ayak sağlığı merkezi hastalarından bir çoğu yanlış tırnak kesimine bağlı tırnak batması probleminden şikayetçi olarak tedavi görmektedirler.

Tırnak Kesimi Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

– Tırnaklarımızı keserken el tırnaklarımız yuvarlak, ayak tırnaklarımızı ise düz bir şekilde kesmeliyiz. Ayak tırnaklarımız kesilirken daima düz bir şekilde doğal uzama biçiminden hiçbir taviz verilmeden kesilmelidir.

– Derinden ve çok kısa kesilen tırnaklar ileride büyük problemlere neden olacaktır.

– Tırnaklarımızı keserken mutlaka onları yumuşatmalıyız, tırnaklarımız uzun ise bu yumuşatma işlemi daha da önem kazanmaktadır.

– Tırnaklarımız kesildikten sonra törpü işlemi uygulanmalıdır. Sivri ve çıkıntılı kalan yerler törpü işlemi yapılması çok önemlidir.

– Tırnak etlerimiz tırnak kesimi sırasında zarar görmeye açıktırlar. Tırnak etlerimizi kesmemeye özen göstermeliyiz.

– Tırnak kesimi işlemi yapılırken acele etmeden itina ile kesim işlemi tamamlanmalıdır. Acele etmek yaralara ve kazalara sebebiyet verebilir.

Tırnak kesimi medikal ayak bakımı merkezlerinde son derece titiz bir şekilde diğer hizmetler ile verilmektedir. Eğer tırnaklarınızda sağlığınızı etkileyen durumlar söz konusu ise bunları mutlaka bir uzman hekime danışınız.


Daha Şık Görünmenin Yolları

Daha Şık Görünmenin Yolları

Modaya uygun giyinmenin yanı sıra, size yakışacak ve stilinize uyacak tasarımları ve kombinleri giymeniz oldukça önemlidir. › Yazının Devamı ..

Çalışan Kadınlar İçin Stil Önerileri

Çalışan Kadınlar İçin Stil Önerileri

Çalışan kadınların hemen hemen her gün yaşadıkları en büyük sorun, ne giyeceği problemidir. Çünkü kısa süre › Yazının Devamı ..

Stil

Nişan Gecesi İçin Saç Modelleri

Önerdiklerimiz