Depresyonu Tetikleyen Etkenler ve Bilinmesi Gerekenler

Depresyonu Tetikleyen Etkenler ve Bilinmesi Gerekenler

Depresyonu Tetikleyen Etkenler

– Geçmiş dönemde aile fertlerinin geçirmiş olması
– Uyuşturucu maddelerin kullanımı
– Erken anne baba ölümü
– İşsizlik
– Eşlerin ayrı yaşaması, ani boşanma veya ani eş ölümü
– Bazı hastalıklarda kullanılan ilaçlar
– Ailedeki gelirin düşüklüğü nedeni ile ihtiyaçların karşılanamaması

Ne yazık ki toplumda bir yalnızlaşmaya doğru gidilmektedir, ailelerin küçülmesi, çalışma saatlerinin fazlalığı, insanların birbirine güvensizliği, eşlerin dahi birbirine vakit ayıramaması, kısaca kişinin çevresinde içini döküp rahatlayacağı kişilerin olmayışı, kişileri problemlerini tek başına sürekli düşünerek hayat karmaşasının içinden çıkamayışı gibi etkenler depresyonu tetikleyen unsurlar arasındadır.

Kişideki depresyonun artış nedenini bulmak, tedavi veya koruyucu tedbirleri almak açısından önemlidir.

Ülkemizde kadınlarda fazla görülmesi, kadınların hayatlarında küçük yaşta başlayıp evlendikten sonra da devam eden baskılayıcı hayat tarzı etkili olmaktadır.

Depresyon tedavisinde antidepresanlarla iyileşme oranı % 85 düzeyindedir, ancak depresyon tetikleyen unsurlar düzelmediği sürece, tedaviden sonra yenileme olasılığı yüksektir.

Depresyon Tedavisinde Etkili Olan Antidepresan İlaçlar Hakkında Bilinmesi Gereken Konular

Depresyon tedavisinde etkilidirler, fakat kişideki normal duyguları değiştiremezler, yani mutluluk ilacın verdiği düşüncesi yanlıştır.

Kişiler kendi kafalarına göre ilaca başlayıp bırakamazlar, kesinlikle hekim kontrolü olmalı doz ayarlanarak bırakılmalıdır, aksi durumunda depresyonun atağa geçtiği gözlemlenmiştir.

Antidepreseanların diğer ilaçlarla etkileşimi olabilir, bu nedenle hekime sürekli kullanılan bir ilaç varsa bilgi verilmelidir.

Antidepreseanların düşünüldüğü gibi aşırı ve kalıcı yan etkileri yoktur, tedavi sonlandığında görülen yan etkiler kısa sürede ortadan kalkar, yan etkilerin çok veya az hissedilmesi kişinin bünyesi ile alakalıdır.


Daha Şık Görünmenin Yolları

Daha Şık Görünmenin Yolları

Modaya uygun giyinmenin yanı sıra, size yakışacak ve stilinize uyacak tasarımları ve kombinleri giymeniz oldukça önemlidir. › Yazının Devamı ..

Çalışan Kadınlar İçin Stil Önerileri

Çalışan Kadınlar İçin Stil Önerileri

Çalışan kadınların hemen hemen her gün yaşadıkları en büyük sorun, ne giyeceği problemidir. Çünkü kısa süre › Yazının Devamı ..

Stil

Nişan Gecesi İçin Saç Modelleri

Önerdiklerimiz