Dekorasyonda Renk Dengesi

Dekorasyonda Renk Dengesi

Dekorasyonda mobilyaların yerleşim düzeni dışında, bir önemli daha unsur varsa o da renk dengesinde uyum sağlamaktır. Herkes ferah ve sıcak bir evin hayalini kurar. Bu hayalin gerçeğe dönüşmesi için öncelikli olan ise renk dengesidir. Renklerde uyum, kıyafette olduğu kadar ev dekorasyonunda da bütün kombini dengeler. Gerek yatak odası, gerek mutfak, gerekse oturma salonu…

Düz renkler dışında karışık renklerde birbiri ile kontrast halinde olmalıdır. Sıcak renkler; pembe, fuşya, sarı, turuncu, gülkurusu… Bunlar masumiyet çizgisinde renkler olup, tazelik ve gençlik duygularının ifadesidir. Mavi, yeşil gibi tonlarda oturaklılık ve kararlı bir duruşu ifade eder. Beyaz, gri ve gökyüzü mavisi ise serinlik verir. Eğer dekorasyonda renk uyumunu doğru bir şekilde yakalarsanız, kendi kişiliğinizi yansıtarak, şıklık ve zarafetle dolu görsel bir şölen oluşturabilirsiniz.

Aydınlık ve ferah bir ortam için, pastel tonlarını tercih ederek, arada kullanacağınız ahşap dizaynıyla sıcak bir görünümde sağlayabilirsiniz. Eğer renk dengesi tam olarak sağlanmazsa, görselde bir boşluk oluşur ve eksiklik hissi yaratır. Ev dekorasyonunda beğeninize göre, ana rengi belirleyerek, farklı tonlarıda sandalye, halı, biblo, yemek takımları gibi ara detaylara dağıtmak gerekir. Çok çarpıcı baskın tonları kullanırken, aşırıya kaçmadan, araya naif ve yumuşak renkleri kullanarak, örneğin; perdeleriniz mavi ton aralıklarında ise duvarlarınızı beyaz, koltuk takımınızı bej renkte seçerek araya neon renkte aksesuarlar serpiştirebilirsiniz. Sakin ve etkili dekorasyon için de, doğadan ilham alarak toprak tonları ile altın sarısını ya da turuncunun açık tonlarını dekorasyonunuzun herhangi bir bölümünde kullanabilirsiniz.


Daha Şık Görünmenin Yolları

Daha Şık Görünmenin Yolları

Modaya uygun giyinmenin yanı sıra, size yakışacak ve stilinize uyacak tasarımları ve kombinleri giymeniz oldukça önemlidir. › Yazının Devamı ..

Çalışan Kadınlar İçin Stil Önerileri

Çalışan Kadınlar İçin Stil Önerileri

Çalışan kadınların hemen hemen her gün yaşadıkları en büyük sorun, ne giyeceği problemidir. Çünkü kısa süre › Yazının Devamı ..

Stil

Nişan Gecesi İçin Saç Modelleri

Önerdiklerimiz