Değerli Taşlar Nasıl Sınıflandırılır?

Değerli Taşlar Nasıl Sınıflandırılır?

Çok eski dönemlerden bu yana kıymetli olarak kabul edilen taşlar çeşitli takı ve aksesuar yapımında da sıklıkla kullanılıyor. Peki, değerli taşların nasıl sınıflandırıldığını merak ediyor musunuz? Öncelikle bu taşların iki farklı kategoride ele alındığını belirtelim. Bunlar;

* Değerli taşlar
* Yarı değerli taşlar

Bu sınıflandırma çok eski dönemlerde çeşitli kıstaslar dikkate alınarak yapıldı ve günümüzde de halen geçerliliğini koruyor. Buna göre değerli taşlar şu şekildedir:

* Elmas
* Safir
* Yakut
* Zümrüt

Yarı değerli olarak kategorize edilen taşları ise şu şekilde sıralamak mümkün:

* Ametist
* Akuamarin
* Sitrin
* Lal
* Onyx
* Opal
* Peridot
* Tanzanit
* Topaz taşı

Elbette değerli ya da yarı değerli taşlar renk, boyut, kalite ve enderlik bakımından da farklılık gösterebiliyor. Bu taşların doğada son derece nadir bulunduğunu belirtmeye gerek bile yok. İşte bu nedenle kıymetli taşlarla ilgilenenler ve bu taşlardan muhteşem takı tasarımları hazırlayanlar söz konusu taşların daha iyi görünmesi için çeşitli yollar da geliştiriyor. Bunlardan biri de taşların renklerinin daha fazla ön plana çıkarılması için ısıtılmasıdır.

Bununla birlikte yağlama, mumlama gibi taşların doğal güzelliğinin daha net bir form kazanması için çeşitli yöntemlerin de uygulanabildiğini söyleyebiliriz. Söz konusu teknikler çoğunlukla zümrüt taşının doğal kusurlarını gizlemek amacıyla kullanılıyor. Safir taşının rengini güçlendirmek için de kimyasal işlemler devreye girebiliyor. Sonuç olarak bu değerli taşların daha güzel görünmesi için hünerli ellerin devreye girdiğini söyleyebiliriz.

Günümüzde değerli taş dendiğinde akıllara ilk gelen pırlanta oluyor. Özellikle pırlanta tektaş yüzükler sıklıkla tercih edilen tasarımlardan biridir. Evlenme tekliflerinden evlilik yıldönümüne ya da doğum gününe kadar pek çok özel günde hediye olarak da sunulan bu yüzük modelleri kadınların olmazsa olmazlarından biridir.

Pırlanta tasarımlar kolyeden bilekliğe ve küpe çeşitlerine kadar farklı takı tasarımlarında da kullanılıyor. Bu özel modelleri uygun fiyatla satın alarak kendi takı koleksiyonunuza yepyeni parçalar kazandırabilirsiniz. Yapmanız gereken sadece Altınbaş internet sitesine tıklamak ve en özel tasarım seçeneklerini yüz güldüren fiyatlarla satın almak olacak. Pırlantanın yanı sıra diğer değerli taşlarla bezenmiş olan takı modellerini de bu sitede görebilir, detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.


Daha Şık Görünmenin Yolları

Daha Şık Görünmenin Yolları

Modaya uygun giyinmenin yanı sıra, size yakışacak ve stilinize uyacak tasarımları ve kombinleri giymeniz oldukça önemlidir. › Yazının Devamı ..

Çalışan Kadınlar İçin Stil Önerileri

Çalışan Kadınlar İçin Stil Önerileri

Çalışan kadınların hemen hemen her gün yaşadıkları en büyük sorun, ne giyeceği problemidir. Çünkü kısa süre › Yazının Devamı ..

Stil

Nişan Gecesi İçin Saç Modelleri

Önerdiklerimiz