Çocuklar Kaç Yaşından İtibaren Yalnız Uyumalıdır?

Çocuklar Kaç Yaşından İtibaren Yalnız Uyumalıdır?

Uyku en güzel dinlenme şeklidir. Bu yüzden çocuğunuz kendini kimin yanında güvenli hissediyorsa onun yanında uyumalıdır. Bazı annelerimizde vardır ki acaba çocuğum yataktan düşer mi,  bebeğim ağladı mı gibi endişeler duyarak çocuklarını kendi yatağında yatırırlar. Böylece hem anne baba rahatlar hem de bebek kendini güvende hisseder. Açıkçası uzmanlar bebeğinizi yanınızda yatırmanızı doğru bulmuyor. Çünkü çocuklar cesaret duygusunu kaybedip içine kapanık bireylere dönüşmektedir.

Uzmanlar bebeğin gelişimine bağlı olarak yatakların ayrılması gerektiğini belirtiyor. Bebeğiniz ilk altı ay boyunca anne sütü ile beslenmelidir. Altıncı aydan sonra ek besinler ve anne sütü takviyeli beslendikten sonra yatakları 12. Aydan itibaren ayrılmalıdır.  Çünkü artık bebeğiniz neredeyse yürüyecektir. Bu saatten sonra ayırmazsanız daha sonra alışkanlık haline gelip bu konuda başarısız olacaksınızdır.

çocuk-ve-uyku

Ama bazı uzmanların görüşüne göre de değişmektedir. Uzmanlarımızın nasıl düşündüklerini hemen size açıklamak istiyorum. Burada bebeğin psikolojisi de düşünülerek 2 ve ya 3 yaşını geçtikten sonra bebekle odalarının ayrılmasını tavsiye ediyorlar. Çünkü burada bebeğinizin sevgi ve ilgiye ihtiyacı vardır. İleride kendine güvenen bir birey ve temel güven duygusunu oluşturmak istiyorsanız 2 ve ya 3 yaşından sonra odasını ayırabilirsiniz.

Diyelim ki bebeğiniz 2 yaşında. Ama hala çocuğunuz sizle uyumak istiyor. Bu konuda ne yapacaksınız hemen söyleyelim. Burada anne ve babaya düşen en önemli görev kararlı olmaktan geçiyor. Bebeğiniz odanıza geldi. Siz onu götürüp yeniden yatacağı yere koyun. Gene geldi. Siz tekrar aynı işlemi uygulayın. Ağlasa bile en sonunda yorgun düşüp kendi yatağında uyuyacaktır. Böylece kendi yatağına alışmış olacaktır.

Sizde yukarıdaki verdiğim önerilere uyarak bu küçük sorunun altından kalkabilirsiniz. Faydalı olması dileği ile.


Daha Şık Görünmenin Yolları

Daha Şık Görünmenin Yolları

Modaya uygun giyinmenin yanı sıra, size yakışacak ve stilinize uyacak tasarımları ve kombinleri giymeniz oldukça önemlidir. › Yazının Devamı ..

Çalışan Kadınlar İçin Stil Önerileri

Çalışan Kadınlar İçin Stil Önerileri

Çalışan kadınların hemen hemen her gün yaşadıkları en büyük sorun, ne giyeceği problemidir. Çünkü kısa süre › Yazının Devamı ..

Stil

Nişan Gecesi İçin Saç Modelleri

Önerdiklerimiz