Cilt Yağlanmasının Nedenleri

Cilt Yağlanmasının Nedenleri

En bilinen cilt sorunlarından biri olan cilt yağlanması, tek bir nedenden ortaya çıkmaz. Yağlanmanın nedenleri dış etkenler olabileceği gibi, hormonal etkenler de yağlanmaya sebep olmaktadır. Birçok nedenden ortaya çıkabilen bu sorunun, bilinen en önemli nedenlerine hep birlikte göz atalım.

Cilt Yağlanmasının Nedenleri Nelerdir?

Cilt yağlanmasının bilinen en büyük nedeni, ergenlik döneminde oluşan hormonal denge değişimleridir. Bu dönemde cilt yağ salgılama konusunda, en üst seviyede çalışır. Ergenlik döneminde oluşan yağlanma sorunu, erkeklerde kadınlara oranla daha fazla görülmektedir.

Ayrıca ilaç kullanımı yapılıyorsa, bu da cildin yağlanmasına neden olmaktadır. Özellikle de doğum kontrolü amacıyla kullanılan ilaçlar ve türevleri, yağlanma konusunda oldukça etkilidir. Bunun yanı sıra bazı sağlık sorunlarıda, cilt yağlanmasına sebep olmaktadır. Parkinson hastalığı bu sorunlardan sadece biridir.

Cilt temizliğinin fazla yapılması, günlük yüz yıkama sayının 3’ün üzerine çıkması yağ bezlerinin salgısını arttırmaktadır. Bu nedenle günde en fazla 2 kez yüzünüzü yıkamanız yeterli olacaktır.

Bilinçsiz yapılan makyajlar da, ciltte yağlanma sorununa neden olmaktadır. Özellikle fondöten ve kapatıcıların dozunda kullanılması gerekmektedir.

Yukarıdaki nedenlerle cilt yağlanması görülme olasılığı oldukça yüksektir. Bu nedenlere dikkat etmek ve bunlardan kaçınmak, yağlanmanın önüne geçecektir.


Daha Şık Görünmenin Yolları

Daha Şık Görünmenin Yolları

Modaya uygun giyinmenin yanı sıra, size yakışacak ve stilinize uyacak tasarımları ve kombinleri giymeniz oldukça önemlidir. › Yazının Devamı ..

Çalışan Kadınlar İçin Stil Önerileri

Çalışan Kadınlar İçin Stil Önerileri

Çalışan kadınların hemen hemen her gün yaşadıkları en büyük sorun, ne giyeceği problemidir. Çünkü kısa süre › Yazının Devamı ..

Stil

Nişan Gecesi İçin Saç Modelleri

Önerdiklerimiz