Cilt Lekeleri İçin Maske Tarifleri

Cilt Lekeleri İçin Maske Tarifleri

Cildin renk tonunu belirleyen iki unsur vardır. Birincisi; cildin sahip olduğu rengin kalıtsal olup, genetik yatkınlık ile belirlenmiş bir renk olması. İkincisi: Dış etkenlere maruz kalması ile oluşan renk tonu.

İkinci olarak bahsettiğimiz, negatif çevresel etkilerin sonucu, lokal olarak oluşan ve cilt lekesi olarak adlandırılan renk öbekleridir. Lekenin büyüklüğü, etkilendiği dış unsurun çeşidine bağlıdır.

Cilt lekelerini, solaryum, güneş ışınları, alınan ilaçlar, karaciğer hastalıkları veya hormonsal bozukluklar meydana getirir. Kalıtsal olup güneş ışınları ile yaz mevsiminde artış gösteren çil dediğimiz lekeler de mevcuttur.

Cildin dış etkilere maruz kalmasına savunma mekanizması olarak, melanin pigmentinin cildin o bölgesinde fazla birikmesi sonucu bu giderilebilir lekeler oluşur. Cilt lekeleri için maske tarifleri, faydası kanıtlanmış çözümler sunmaktadır.

Yoğurt ve Bal: Laktik asit ve nemlendirici özellikli karışım, lekeler için etkilidir.

Limon: Cilt rengini, normal tonlarına getirmekte etkilidir. Bu görevi yaparken lekeler üzerinde de yok edici etkisi vardır.

Elma Sirkesi: Cilt lekesinin olduğu bölgeye uygulandığında, yok edici etkisi vardır. Cildin, pH seviyesini dengelemesi de en önemli faydasıdır.

Bal ve Zerdeçal Maskesi: İki malzemeden de bir çay kaşığı kullanılarak elde edilen karışım, cilt lekeleri için etkili bir maskedir. Karışıma yoğurt da ilave edilebilir.

Avokado ve Zerdeçal: Yarım çay kaşığı kullanılan malzemeler, cilde uygulanarak 1 saat bekletilir.

Soğan Suyu ve Limon: İki etkili malzeme, karışımı vitamin ve asit yapısı sayesinde, renk açıcı etki verir.

Cilt lekeleri için maske tariflerinden hangisi uygulanırsa uygulansın, öncelikle lekenin nedeni ve ne tür bir leke olduğunun bilincinde olmak, gerekiyorsa bir tıbbi muayeneye başvurmak tavsiyemizdir.


Daha Şık Görünmenin Yolları

Daha Şık Görünmenin Yolları

Modaya uygun giyinmenin yanı sıra, size yakışacak ve stilinize uyacak tasarımları ve kombinleri giymeniz oldukça önemlidir. › Yazının Devamı ..

Çalışan Kadınlar İçin Stil Önerileri

Çalışan Kadınlar İçin Stil Önerileri

Çalışan kadınların hemen hemen her gün yaşadıkları en büyük sorun, ne giyeceği problemidir. Çünkü kısa süre › Yazının Devamı ..

Stil

Nişan Gecesi İçin Saç Modelleri

Önerdiklerimiz