Cilt Kuruluğu Neden Olur?

Cilt Kuruluğu Neden Olur?

Çoğu zaman “cildim kuru” ya da “cildim kuruyor” deyip geçeriz. Halbuki altında yatan sebeplerin irdelenmesi gerekmektedir. Cilt kuruluğu şu sebeplerden dolayı olur.

Genetik Faktörler
Doğumdan gelen bir hastalık sebep olabilir. Doğumdan birkaç ay sonra özellikle bacaklarda pullanmalar görülür. Ergenlik çağına kadar deride aşırı pullanmalar görülebilir. Bir dematolog kontrolünde uygun nemlendiriciler ve ilaç kullanımı ile tedavi edilebilir.

Yaş Faktörü
Belli bir yaştan sonra cildin su oranı, su tutma kapasitesi ve yağ salgılaması azalır. Yaşlılığa bağlı deri kaşıntıları da bu sebeple olabilmektedir.

Alerjik Yapılı Kişiler
Bu tip kişilerin de ciltleri gerektiği gibi yağ üretemez. Bu nedenler cilt kuruluğu yaşanır.

İlaç kullanımı
Çeşitli hastalıklar için kullanılan ilaçlar cilt kuruluğu yapar. Bunların başında kolesterol düşürücü haplar ve tansiyon ilaçları gelir. İlaçların yan etki detaylarını okumakta fayda vardır.

Çeşitli Hastalıklar
Belli başlı iç hastalıkları ve kanser gibi vakalar cilt kuruluğunu tetikleyen hastalıklardır. Bu hastalıkların tedavisi cilt kuruluğu tehlikesi göz önüne alınarak yapılmalıdır.

Diğer Faktörler
Kozmetik ürünler ve sabun gibi ürünler, günde iki seferden fazla banyo yapılması kuruluğu arttırır. “Ne kadar çok yıkarsam o kadar temiz olur” inancı yanlış olup su yun cildi kuruttuğu gerçeği akıldan çıkarılmamalıdır.


Daha Şık Görünmenin Yolları

Daha Şık Görünmenin Yolları

Modaya uygun giyinmenin yanı sıra, size yakışacak ve stilinize uyacak tasarımları ve kombinleri giymeniz oldukça önemlidir. › Yazının Devamı ..

Çalışan Kadınlar İçin Stil Önerileri

Çalışan Kadınlar İçin Stil Önerileri

Çalışan kadınların hemen hemen her gün yaşadıkları en büyük sorun, ne giyeceği problemidir. Çünkü kısa süre › Yazının Devamı ..

Stil

Nişan Gecesi İçin Saç Modelleri

Önerdiklerimiz