Cildinize Dost Olan 10 Besin

Cildinize Dost Olan 10 Besin

Doğru ve sağlıklı beslenmenin, sağlıklı yaşam için etkileri bilinmektedir. Besinlerin içerikleri vücutta birçok alanda faydalı etkiler göstermektedir. Ancak bazı besinler var ki, cilt sağlığı konusunda da önemli ve etkili! İşte cildinize dost olan 10 besin;

Yumurta: İçeriğinde bolca bulunan B12 vitaminleri ve biotin sayesinde cildi besleyen yumurta, cildin genç kalmasına da yardımcı olur.

Ceviz: Cevizin içeriğinde Omega 3 yağ asitleri bulunmaktadır. Bu nedenle ceviz tüketimi, cildin elastikiyetini koruması açısından önemlidir.

Kırmızı Et: Kırmızı et çinko ve demir barındıran bir besindir. Haftada 2 gün kırmızı et tüketimi yaparsanız, cilt sağlığınızı korumuş ve geliştirmiş olursunuz.

Turunçgiller: Turuncu renkte tüm meyve ve sebzeler yüksek oranda A vitamini içermektedir. Bu nedenle cilt dostudur ve güneşin kötü ışınlarına karşı koruyucu etkileri vardır. Ayrıca içeriğinde bulunan antioksidanlardan dolayı, cildin kırışmasını engellerler.

Balık: Başta somon ve ton balığı olmak üzere, tüm deniz ürünleri omega 3 içerir. Bu nedenle mevsimine uygun balıkları, haftada 3 gün tüketmek doğru olacaktır. Balık cildi nemlendirmenin yanı sıra, unutkanlık sorununun önüne geçmenizi sağlayacaktır.

Süt ve Süt Ürünleri: Süt ürünlerinin hepsi zengin mineral içeriğiyle, sağlıklı bir cilt için en önemli besinler arasında yer almaktadır. Haftanın her günü 2 ile 4 porsiyon arasında süt ve ürünlerini tüketerek, daha sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz.

Mor Renkli Meyveler: Dut, yaban mersini, ahududu ve böğürtlen gibi mor renkteki meyveler, cilt dokusunu besler ve kılcal damarlar üzerinde koruyucu bir etki sağlar. Çünkü bu meyvelerin içinde flavonoid adlı madde bulunmaktadır. Kan dolaşımını hızlandıran bu meyveler, hem cildi besler hem de kırışıklık oluşumunun önüne geçmenize yardımcı olur.

Zeytinyağı: Doğal bir omega-9 kaynağı olan zeytinyağı, cilt üzerinde birçok olumlu etkiye sahiptir. Yaşa bağlı olarak ortaya çıkan kırışıklıkların önlenmesini sağlayan zeytinyağı, cildin nem dengesini korur.

Kefir: Vücuda olan büyük faydalarının yanı sıra cilt içinde önemli bir besin olan kefir, prebiyotik özelliğinden dolayı cilde dost bakteriler barındırmaktadır. Cildin hem dıştan hem de içten onarımını sağlar.

Su: Cildin olmazsa olmazı denilebilecek ve en ucuz besin olan su, insanoğlunun temel ihtiyaçları arasında yer alır. Ciltteki nem dengesini korumak ve sağlıklı bir cilde sahip olmak için, gün içinde en az 2 litre su içilmesi gerekir.


Daha Şık Görünmenin Yolları

Daha Şık Görünmenin Yolları

Modaya uygun giyinmenin yanı sıra, size yakışacak ve stilinize uyacak tasarımları ve kombinleri giymeniz oldukça önemlidir. › Yazının Devamı ..

Çalışan Kadınlar İçin Stil Önerileri

Çalışan Kadınlar İçin Stil Önerileri

Çalışan kadınların hemen hemen her gün yaşadıkları en büyük sorun, ne giyeceği problemidir. Çünkü kısa süre › Yazının Devamı ..

Stil

Nişan Gecesi İçin Saç Modelleri

Önerdiklerimiz