Boyun Fıtığı Nedir?

Boyun Fıtığı Nedir?

Boyun fıtığının, beyin ve sinir cerrahisinde ve günlük hayatta oldukça sık karşılaşılan problemlerden biri olduğu, yapılan bilimsel araştırmalar ışığında bilinmektedir. Bu ağrılar çoğu kez dayanılmaz bir hal almaktadır. İnsanın yaşam kalitesini düşüren, işlevsel hareketlerini kısıtlayan sancılı bir süreçtir.

Boyun omurlarının arasında bulunan kıkırdağın, omurilik kanalına doğru çıkarak yer değiştirmesi sonucunda, kola giden sinirlere ve dolayısıyla omuriliğe baskı yapmaya başlar. Bu baskı sonucunda oluşan hastalığa, boyun fıtığı denir.

Yarı eklem sayılan diskler, omurları birbirinden ayırırlar. Disk, ortasındaki jel kıvamında bir maddeden ve bunu çepeçevre saran yastıkçıklardan oluşur. En dışta bulunan yastıkçıklar, içteki yastıkçıklara göre daha sert bir yapıya sahiptir. Her hangi bir tramvaya maruz kalma ve yaşın ilerlemeye başlaması gibi durumlarda, bu yastıkçıkların yıpranması söz konusu olur. Dış bölümde bulunan tabaka gün geçtikçe incelir ve ani ya da ters bir hareket sonucunda yırtılır.

İçte bulunan jel kıvamındaki madde, oluşan bu yırtıktan dışarı çıkıp, ilk önce kola daha sonra o bölgeye hareket emrini vermeyi sağlayan sinirlere baskı yapar. Bunun sonucunda da; boyunda şiddetli ağrı, kollarda güçsüzlük, uyuşma, karıncalanma ve ağrı hissedilir.

Boyun fıtığı oluştuktan sonra, kıkırdak dokularda yıpranmalar, arka kısımda bulunan küçük eklemlerde bozulmalar, sinir deliklerinde daralmalar oluşur. Beraberinde ise, şiddetli ağrılar, baş dönmeleri ve unutkanlık başlar.

Boyun Fıtığı Teşhisi Nasıl Konulur?

Hastanın şikâyetleri ve hikâyesi dinlenerek muayene edilir. Boyun fıtığı teşhisi için, günümüz koşullarında en güvenilir ve en duyarlı görüntüleme tekniği olan MR çekilir.


Daha Şık Görünmenin Yolları

Daha Şık Görünmenin Yolları

Modaya uygun giyinmenin yanı sıra, size yakışacak ve stilinize uyacak tasarımları ve kombinleri giymeniz oldukça önemlidir. › Yazının Devamı ..

Çalışan Kadınlar İçin Stil Önerileri

Çalışan Kadınlar İçin Stil Önerileri

Çalışan kadınların hemen hemen her gün yaşadıkları en büyük sorun, ne giyeceği problemidir. Çünkü kısa süre › Yazının Devamı ..

Stil

Nişan Gecesi İçin Saç Modelleri

Önerdiklerimiz