Bir Futbol Forması, Asla Yalnızca Futbol Forması Değildir

Bir Futbol Forması, Asla Yalnızca Futbol Forması Değildir

Futbol formaları, basitçe futbol maçlarında sporcuların ayırt edilmek için giydiği kıyafetler olarak tanımlanabilir. Senelerdir forma numarasıyla hafızalarımızda yer edinmiş futbolcuların, bir zamanlar her maçta aynı numarayı taşımadığını biliyor muydunuz? Evet, doğru duydunuz. Hatta bu durumun yarattığı karışıklarla başa çıkabilmek için FIFA, 1954 yılında Dünya Kupası süresince oyuncuların aynı numaralı futbol formasını giymesini zorunlu tutmuştur. Ancak bu durum, sadece bu turnuvayı kapsayan geçici bir uygulamaydı. 1993 yılına geldiğimizde ise ilk defa English Football League’de futbolcuların tüm sezonu aynı numaralı futbol formasını giymesi uygulamasına başlandı.

Bir Sektör Olarak Futbol Forması Endüstrisi

Elbette ki günümüzde futbol formalarını yalnızca futbolcular kullanmaz. Formalar, talebi olan bir endüstri olarak büyük bir sektör haline geldi. Peki, bu endüstri nasıl hareket ediyor? Futbol formalarında takıma ait renkler, amblemler, semboller görmek, hem bir klasik haline gelmiş hem de aynı zamanda sıradanlaşmıştır. Bu endüstrinin yaratıcıları, formaları tasarlarken bir çok faktörü göz önünde bulundurur. Çoğumuz, takımımıza ait formanın üretim zamanını, renk seçimini, tasarımını sorgulamamış olabiliriz. Gelin, birlikte inceleyelim.

Öncelikle renklerin psikolojik etkilerinden başlayalım. Örneğin siyah rengi, biz fark etmesek de zihinlerimizde “üst sınıf, ayrıcalıklı” imajı yaratmaya yetiyor. Beyaz renk ise asaleti temsil ediyor. Dikkat çekiciliğiyle bilinen kırmızı rengi ise, hareketliliği ve gençliği vurguluyor. Mavi rengi ise özgürlüğü ve sakinliği temsil ediyor. Renklerin dili, oldukça geniş bir konudur. Futbol formalarında renk kullanımı ise göz zevkinizden çok daha fazlasına yönelir. Bu renkler, bazen taraftarına bize güven derken bazen ise rakip takıma bizden kork mesajını yayabilir. Örneğin; kırmızı beyaz milli formamızı giyen sporcuların oyuna ruhunu katması ve milli duyguların artmasıyla yükselen bir motivasyon hissetmesi işten bile değildir. Bunun yanı sıra futbol formalarının yapıları, özellikle sporcuların performansları için oldukça önemlidir. Halı saha maçlarınızdan da bilirsiniz ki, koku yapan ve terleten formalar özgüveninizi düşürürerek konsantrasyonunuzu bozar. Neyse ki milli sporcularımız bu bakımdan Nike milli takım futbol forması ile emin ellerdedir.

Taraftarın Ruhu Takımın Onuru

Neredeyse her takımın gelenekselleşmiş, eskimeyen bir futbol forması bulunur. Taraftarlar ve futbolcular, bu formayı nesilden nesile aktarılan bir miras gibi taşırlar. Bu, ortak bir ruhun somut temsilidir. Büyük bir derbinin sabahında, takımınızın formasını giyip evinizden çıktığınız zamanı düşünün, akşamki maçın heyecanı tüm gününüze yansımıştır. Aynı formayı paylaştığını gördüğünüz, sokaktan geçen tanımadığınız bir insan ne kadar da tanıdık gelir o gün size. Ya da dün gece galibiyetle sonuçlanan maçın ardından onurla taşıdığınız futbol formanızı düşünün. Futbolseverlerin hepsini bir araya getiren ruh işte budur. Takımınızın ruhu, formanızın ruhudur!

Milli Takım Milli Ruh

Taraftarı olduğumuz takım bir yana, milli takım bir yanadır. Milli takımdan bahsedildiğinde, hepimizin o ezeli rekabet tutkusu bir anda nasıl da ortak ruha, dayanışmaya ve birliğe dönüşüverir… Kırmızı beyaz futbol forması, futbol seven seven sevmeyen hepimiz için bir birleştirici unsur oluyor. Elbette, bu noktada milli sporcularımız adeta bayrağımızın taşıyıcıları gibi en büyük mücadeleyi verenler oluyor. 84 milyonu ekran başında, tek yürek haline getiren milli takım ruhu, üzerimizdeki milli takım tişört ile bütünleşiyor. Birlikteliğimizi, gücümüzü yan yana, omuz omuza, ay yıldızlı bayrağımızdan, kırmızı beyaz formamızdan alıyoruz. Haydi şimdi hep birlikte, Sportive’den satın alacağımız milli takım forması ile, bizleri temsil eden milli takımımızın gücüne güç katmaya!


Daha Şık Görünmenin Yolları

Daha Şık Görünmenin Yolları

Modaya uygun giyinmenin yanı sıra, size yakışacak ve stilinize uyacak tasarımları ve kombinleri giymeniz oldukça önemlidir. › Yazının Devamı ..

Çalışan Kadınlar İçin Stil Önerileri

Çalışan Kadınlar İçin Stil Önerileri

Çalışan kadınların hemen hemen her gün yaşadıkları en büyük sorun, ne giyeceği problemidir. Çünkü kısa süre › Yazının Devamı ..

Stil

Nişan Gecesi İçin Saç Modelleri

Önerdiklerimiz