Bel Fıtığı Nedir?

Bel Fıtığı Nedir?

Son dönemlerde herkesten duymaya alışkın olduğumuz bir cümle olan bel fıtığı pek çok kişinin günlük hayatını olumsuz yönde etkiliyor. İnsan omurgası çok sayıda kemikten oluşmaktadır. Omurgalar arasında bulunan diskler ise omurganın esnek olmasını sağlamakla yükümlüdür. Bel fıtığının oluşmasındaki temel neden bu mevcut disklerin yerlerinden oynamasıdır. Yerinden oynayan disk sinirlere baskı yaparak ağrı oluşumuna zemin hazırlar. 30 ila 60 yaş arası kişilerde sıklıkla görülen bel fıtığının tedavisi gün geçtikçe çok daha kolay bir hal almaya başladı.

Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Bacak ağrıları bel fıtığının en belirgin göstergeleri arasındadır. Fakat bu ağrıların bel fıtığı ile ilgili olup olmadığının kararını elbette doktor verecektir. Bu karar aşamasında çekilecek röntgen ve MR kesin sonucu belirlemek adına etkili olacaktır. Bel ağrısının başka sebepleri de olabileceği unutulmamalı, her bel ağrısını bel fıtığı ile ilişkilendirmemeliyiz. Bel fıtığı ağrıları kişinin günlük ve sosyal hayatını etkileyen boyutlara varabilir. Kişiler oturup kalkmakta, bacaklarını hareket ettirmekte güçlük yaşıyor olabilirler. Bu durumlarda tesirli ağrı kesiciler ile günlük işler sürdürülebilir.

Ağrı çok şiddetli bir hal aldıysa sert ve düz bir zemine uzanmak faydalı olacaktır. Öksürme ya da hapşırma gibi ani hareketler ise ne yazık ki ağrının derecesini yükseltebilir.

Bazı bel fıtığı ağrıları sadece bel bölgesinde kendisini göstermez. Siyatik adı verilen sinir kökü ağrıları siyatik sinirinin basınç görmesi ile meydana gelir. Ayakta, bacakta ve kalçada hissedilen bu ağrılar zaman içerisinde bacağın uyuşmasına ve karıncalanmasına neden olabilir.

Bel Fıtığı Belirti Göstermeyebilir

Ağrı olmaması demek bel fıtığı rahatsızlığına sahip olmadığınızı göstermez. Yapılan genel tetkikler sonucu da bu rahatsızlığa sahip olduğunuzu öğrenebilirsiniz.

Bel Fıtığının Oluşumundaki Risk Faktörleri Nelerdir?

Fazla kilo, bel fıtığının oluşumundaki ana nedenler arasında yer alır. Kilo dengenizi koruyarak bu rahatsızlığın oluşmasının önüne geçebilirsiniz. Fiziksel olarak çalışan kişilerde bel fıtığı görülme oranı çok daha yüksektir. Bazı kişilerin genetik yapıları da bel fıtığı oluşumuna zemin hazırlar. Duruşu düzelterek, düzenli egzersiz yaparak, kilo kontrolünü gerçekleştirerek bel fıtığından korunmak mümkün. Bel fıtığı ile ilgili çok daha detaylı bilgi için tıklayınız.


Daha Şık Görünmenin Yolları

Daha Şık Görünmenin Yolları

Modaya uygun giyinmenin yanı sıra, size yakışacak ve stilinize uyacak tasarımları ve kombinleri giymeniz oldukça önemlidir. › Yazının Devamı ..

Çalışan Kadınlar İçin Stil Önerileri

Çalışan Kadınlar İçin Stil Önerileri

Çalışan kadınların hemen hemen her gün yaşadıkları en büyük sorun, ne giyeceği problemidir. Çünkü kısa süre › Yazının Devamı ..

Stil

Nişan Gecesi İçin Saç Modelleri

Önerdiklerimiz