B Vitamini Eksikliği Hakkında Her Şey Memorial’da

B Vitamini Eksikliği Hakkında Her Şey Memorial’da

Vücut günlük işlevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmesi için mutlaka B vitamine ihtiyaç duyar. B vitamini; kan, sinir ve DNA hücrelerinin üretimi konusunda oldukça önemli bir işleve sahiptir. Vücuda alınmadığı taktirde bazı sağlık problemlerine davetiye çıkartabilir. Günümüzde bebeklerden çocuklara, yetişkinlerden hatta yaşlılara kadar pek çok yaş aralığındaki bireylerde B vitamini eksikliği görülebilir. Bu vitamin türü diğer vitaminler gibi vücut tarafından direk olarak üretilmez. Dolayısıyla mutlaka dışarıdan besinler veya bazı ilaçlar yardımı ile takviye alınması gerekir.

B Vitamini Eksikliği Neden Olur?

Hastalığın en belirgin nedenlerden birisi şüphesiz beslenme problemidir. B vitamini içeren gıdaların tüketilmemesi, bir zaman sonra kişinin bünyesinde bazı sağlık sorunlarını tetikleyebilir. Özellikle mide rahatsızlığı yaşayan kişiler, yaşlılar ve çölyak hastalarında görülme riski vardır. Ayrıca sağlıksız diyet yapanlar, alkol tüketenler, mide kelepçesi kullananlar ve vejeteryanlarda da tehdit altındadır.

B Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Eğer hastanın vücudunda B vitamini eksikliği tehlikesi tespit edilmişse hemen tedaviye başlanılması gerekir. Belirtiler ilk çıktığı andan itibaren hissedilir. Ancak zamanla tedavi edilmesi zaman hastanın yaşam kalitesini düşürebilecek düzeye ulaşır. Çünkü damarlara yeterli miktarda oksijen ulaşmaz ve vücut en küçük hareket halinde bile yorgun düşer. Kabızlık, migren, baş ağrısı, vücudun belirli bölgelerinde görülen kızarıklıklar, morarmalar ve diş eti kanamaları da yine en yaygın belirtileri arasındadır.

B Vitamini Eksikliği Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedaviye başlanılmadan önce hastalığın neden kaynaklandığı belirlenmelidir. Çünkü B vitamini eksikliğini tetikleyen sağlık durumu ortadan kalktığı zaman hastanın şikayetleri de azalacaktır. Eğer vitamin eksikliği artık anemiye yol açacak düzeye gelmişse ve dokulara kadar ulaşan kan akışı azalmışsa, eritrosit süspansiyon verilir ve belirli bir süre hastalığın seyrime devam edilir.

Ancak eksiklik sadece düzensiz beslenmeden kaynaklanıyorsa önce ila tedavisine başlanılır ve ardından hastanın her gün beslenmesine dikkat etmesi önerilir. Ancak düzensiz beslenemeyenler için multivitamin de reçete edilebilir. Tedavi sürecinde takip oldukça önemlidir. Hasta belirli sürelerde yeniden kontrole çağrılır ve B vitamini değerleri ölçümü yapılır.

Memorial Sağlık Grubu’nun online platformu üzerinden B vitamini eksikliği konusuna dair tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Uzman hekimlerin araştırmaları ile oluşturulan bilgiler sayesinde tüm aklınıza takılan konulara detaylı yanıtlar bulabilirsiniz.


Daha Şık Görünmenin Yolları

Daha Şık Görünmenin Yolları

Modaya uygun giyinmenin yanı sıra, size yakışacak ve stilinize uyacak tasarımları ve kombinleri giymeniz oldukça önemlidir. › Yazının Devamı ..

Çalışan Kadınlar İçin Stil Önerileri

Çalışan Kadınlar İçin Stil Önerileri

Çalışan kadınların hemen hemen her gün yaşadıkları en büyük sorun, ne giyeceği problemidir. Çünkü kısa süre › Yazının Devamı ..

Stil

Nişan Gecesi İçin Saç Modelleri

Önerdiklerimiz