Anal Fistül Nedir ve Sebepleri

Anal Fistül Nedir ve Sebepleri

Anal fistül aslında bir tüneldir. Bu tünel kalın bağırsak ucuyla anüs yakınındaki deri arasında oluşmaktadır ve insana ciddi bir huzursuzluk vermektedir. Kendi kendine geçmesinin mümkün olmadığı bu hastalıkta kişiler mutlaka tedavi olmalıdır aksi takdirde hastalık seviye atlayacak ve seviye atladıkça da kişide ciddi bir ağrı oluşturacaktır.

Çoğu anal apse sonucu oluşsa da anal fistülün oluşması için birçok sebep bulunmaktadır. Bu sebepler arasında Crohn hastalığı, makat bölgesinde daha önce geçirilmiş bir operasyon, kalın bağırsak enfeksiyonu sebep olabilir. Yani sebep olarak makat bölgesinde oluşan diğer hastalıklara göre çok daha ciddi bir hastalıktır. Bu sebeple tedavisi ertelenmemelidir. Anal fistül sorunu yaşayan kişilerin anüs çevresinde ciddi bir tahriş olur ve bu tahriş oldukça ciddi seviyede belli olur. Yine bunun yanı sıra otururken zorlanma, anüs bölgesinden gelen kötü kokular ve kan gelmesi diğer belirtiler arasında gösterilmektedir.

Fistül Tedavisi Kesin Midir?

Fistül ciddi bir hastalıktır. Son yıllara kadar ameliyat dışında tedavisi de mümkün değildi. Fakat günümüzde ameliyatsız bir şekilde fistül tedavisi olmak mümkün. Ameliyat birçok riski de beraberinde bulunduruyor ve %100 bir garanti sunmak mümkün değil. Aynı zamanda ameliyat sonrasında bazı kişilerde gaz ve dışkı tutamama gibi sorunlar da baş gösteriyor.

Ameliyatsız tedavi yönteminde bu tür bir yan etkiler neredeyse hiç görülmez. Fakat ameliyatsız tedavi yöntemlerinde de %100 garanti sunmak pek mümkün değil ama yine de ameliyata göre daha kesin sonuçludur.

Lazerle Fistül Tedavisi

Lazerle fistül tedavisi son yıllarda kullanılmaya başlanan bir yöntemdir. Bu yöntemin ameliyata göre artılarını saymak gerekirse hastane yatışı gerekmemesi, kişinin günlük hayatına direkt başlaması gibi sebepleri saymak mümkün olacaktır. Aynı zamanda tedavi sırasında herhangi bir ağrı, sızı duyulmaz.

Lazerle tedavinin oldukça kolay bir mantığı var. Lazer probu fistül kanalına yerleştirilir ve fistül sıkıştırılır bu sayede fistül sorunundan kişi kurtulmuş olur. Lazer yöntemi bu şekilde 10-15 dakika gibi kısa bir sürede yapılır ve kişi çektiği acılardan tamamen kurtulur.


Daha Şık Görünmenin Yolları

Daha Şık Görünmenin Yolları

Modaya uygun giyinmenin yanı sıra, size yakışacak ve stilinize uyacak tasarımları ve kombinleri giymeniz oldukça önemlidir. › Yazının Devamı ..

Çalışan Kadınlar İçin Stil Önerileri

Çalışan Kadınlar İçin Stil Önerileri

Çalışan kadınların hemen hemen her gün yaşadıkları en büyük sorun, ne giyeceği problemidir. Çünkü kısa süre › Yazının Devamı ..

Stil

Nişan Gecesi İçin Saç Modelleri

Önerdiklerimiz