Alkali Diyeti Nedir?

Alkali Diyeti Nedir?

Kelime olarak ‘alkali’, ph değeri 7’den büyük olan ve asidik olmayan nesne ve sıvıları ifade etmektedir. Alkali diyet ise temel olarak, bünyedeki ph değerini asit yönünden alkali yönüne doğru değiştirmeyi hedefleyen bir beslenme yöntemidir.

Aslında alkali diyet, belirli bir süre içerisinde zayıflamaktan öte, beslenme alışkanlığını kökten değiştirerek vücudu daha sağlıklı hale getirmeyi, metabolizmayı dengeye sokmayı ve yaşam kalitesini arttırmayı hedefler. Ancak bu beslenmeyi aksatmayan uygulayan kişiler fazla kilolarından da kısa süre içerisinde kurtulabilmektedirler.

Öncelikle, alkali diyet vücuttaki asit değerini düşürmeyi hedeflediği için, ph değeri asit yönünde olan yiyeceklerin beslenme programından çıkartılması gerekir. Bunlara örnek olarak; her çeşit kızartma, işlenmiş ve rafine besinler, karbonhidrat içerikli yiyecekler gibi gıdalar verilebilir. Bilindiği gibi bu yiyecekler sadece kilo alımını hızlandırmakla kalmamakta, aynı zamanda sebepsiz yorgunluğa ve olumsuz düşüncelere de yol açmaktadır. Bünye ağırlaştığı için daha kolay hastalanmakta ve ortaya çıkan yağ asitleri eritilmesi zor hale gelmektedir.

Alkali diyette ‘asidik’ olarak adlandırılan ve tüketilmemesi gereken bir besin grubu bulunmaktadır. Bunlara örnek olarak; hayvansal gıdalar, gazlı içecekler, yüksek karbonhidrat içeren yiyecekler, alkol, kahve ve çay (fazla tüketildiği takdirde) verilebilir.

alkalı-diyeti

Bunun yanında bir de, ‘alkali’ olarak adlandırılan, asit oranı düşük, alkali değere daha yakın olan ve ağırlıklı olarak tüketilmesi gereken bir besin grubu da vardır. Bunun içerisinde; ıspanak, turp, brokoli gibi sebzeler, salatalık, zeytinyağı, işlenmemiş tuz, karbonat, hurma ve nane gibi besinler yer alır. Asit değeri düşük olan bu yiyecekler alkali diyet içerisinde ağırlıklı olarak tüketilmelidir.

Su tüketimi de alkali diyet içerisinde önemli bir yerdedir; çünkü içme suyu her ne kadar tüm diyetlerde tavsiye edilse de, ph değeri aside yakındır. Bu nedenle su tüketirken, 2 litre suya 1 kaşık karbonat ilave ederek alkali hale getirmek gerekmektedir.

Uzmanların önerdiği uygulanabilecek bir diyet programı şu şekildedir;

Kahvaltı: Yoğurt, yulaf ezmesi, ceviz, tarçın, kuru erik.

Öğle Yemeği: Brokoli çorbası, çavdar ekmeği veya pirinç pilavı, havuç salatası.

Ara Öğün: Yeşil elma, kivi, badem, yeşil çay.

Akşam Yemeği: Izgara balık, brokoli salatası, roka salatası.


Daha Şık Görünmenin Yolları

Daha Şık Görünmenin Yolları

Modaya uygun giyinmenin yanı sıra, size yakışacak ve stilinize uyacak tasarımları ve kombinleri giymeniz oldukça önemlidir. › Yazının Devamı ..

Çalışan Kadınlar İçin Stil Önerileri

Çalışan Kadınlar İçin Stil Önerileri

Çalışan kadınların hemen hemen her gün yaşadıkları en büyük sorun, ne giyeceği problemidir. Çünkü kısa süre › Yazının Devamı ..

Stil

Nişan Gecesi İçin Saç Modelleri

Önerdiklerimiz